ROMANTİK  BEETHOVEN

Program  3

ROMANTİK BEETHOVEN

 

Beethoven genellikle klasik dönem ve romantik dönem arasında bir köprü olarak nitelendirilirse de, bestelerinde Mozart ve Haydn’dan miras kalan klasik formlar ve barok dönemin kontrpuan yazısı gibi farklı stillere ait unsurlar da bir arada bulunur. Yine de romantik dönem şair ve yazarlarının fikirlerini müziğe aktaran besteci olarak müzikte açtığı çığır tartışılmazdır. Beethoven kendisini bir “Romantik” olarak tanımlamasa da, müziği bu akımın takipçilerine kesinlikle hitap etmiştir. O dönemde enstrümanlarda yapılan yeniliklerden de faydalanan Beethoven’a yaylı enstrümanların yeni ağır yayları ve piyanodaki uzatma pedalı daha uzun melodi çizgileri yazması için ilham vermiş, modern enstrümanların geniş ses kapasitesi ise besteciyi daha büyük bir nüans aralığı kullanmaya yöneltmiştir. Bu programdaki üç sonat da güçlü, özgür ifadeler barındırmakla beraber, belirgin zıtlıklara da sahiptir. Özellikle İlkbahar Sonatı ve 3. Viyolonsel Sonatı’ndan yayılan güzel şiirsellik, bir sonraki nesildeki romantik bestecilere ortam hazırlamıştır. İkisi de mi bemol majör tonunda olan bu üçlüleri 20’li yaşlarının başlarında Bonn’da bestelemiştir. Kökleri klasik dönemde olan bu hoş eserleri incelemek, daha cüretkar ve daha romantik olan orta dönem sonatlarıyla kıyaslamak oldukça ilginçtir.

 

Keman Sonatı No.5, Op.24 “İlkbahar”  (1801)

Allegro

Adagio molto espressivo

Scherzo. Allegro molto - Trio

Rondo. Allegro ma non troppo

 

Mi bemol Majör Piyanolu Üçlü, No 38  (1791)

Allegro moderato

Scherzo. Allegro ma non troppo

Rondo. Allegretto

 

Keman Sonatı No.8, Op.30 No.3  (1802)

Allegro assai

Tempo di Minuetto, ma molto moderato e grazioso

Allegro vivace

 

ARA

 

Piyanolu Üçlü için Mi bemol Majör Çeşitlemeler, Op.44  (1792)

 

Viyolonsel Sonatı No.3, Op.69 (1808)

Allegro, ma non tanto

Scherzo; Allegro molto - Trio

Adagio cantabile - Allegro vivace

 

Esen Kıvrak, keman

Dorukhan Doruk, cello

Birsen Ulucan, piyano

Esen Kıvrak, keman

1977 yılında Afyon'da doğan Esen Kıvrak, keman eğitimine İzmir Devlet Konservatuarında Prof. Hazar Alapınar ile başladı. 1995 yılında dünyanın önde gelen müzik okullarından biri olan Viyana Müzik Akademisi'nde Prof. Josef Sivo`nun sınıfına kabul edildi. Aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın sanat alanında en başarılı genci seçilip burs alma hakkı kazandı. Birçok uluslararası etkinlikte Türkiye'yi temsil eden Kıvrak, 2001 yılında Viyana Müzik Akademisi Solistlik Bölümü'nde Lisans eğitimini bitirip, yüksek lisans eğitimini 2006 yılında Prof. Michael Frischenschlager'in sınıfında en yüksek derece olan “Takdir ” ile tamamladı.

Ülkemizin tüm devlet senfoni orkestralarının yanısıra Borusan Istanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, Toronto Gençlik, İzmir DESO, Ensemble Salieri, Concartante Wien, Viyana Gençlik, İstanbul Şişli Belediye, İstanbul Senfonietta, Başkent Akademik, Orkestra Sion ve Samsun Opera Orkestraları ile solist olarak konserler verdi.

2005 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın ilk asil keman sanatçısı oldu. 2006'da Lizbon Metropolitan Orkestrası'nda konuk başkemancılık görevine getirildi. Üyesi olduğu Borusan Quartet ile ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza attı. Halen Borusan Quartet’deki görevini sürdüren Esen Kıvrak, Borusan Kültür ve Sanat tarafından kendisine verilen 1772 yılı, L. Storioni yapımı keman ile çalmaktadır.

Dorukhan Doruk, çello

 

X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da aralarında bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç çellist Dorukhan Doruk, genç yaşına rağmen Wiener Konzerthaus, Zürih Tonhalle, Cenevre Victoria Hall, gibi Avrupa’nın en önemli salonlarında solo ve oda müziği konserleri vermiş, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışını yapmış olmasının yanısıra, Verbier Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, Bodensee Festivali, Ozawa-Matsumoto Festivali gibi saygın festivallerde solist olarak sahne almıştır.

Çok çeşitli ödüller ve birincilikler kazanmış olan sanatçı Yo-Yo Ma, Gary Hoffman, David Geringas, Steven Isserlis, Ralph Kirshbaum, Jens Peter Maintz, Torleif Thédeen, Antonio Meneses gibi dünyaca ünlü çellistlerle çeşitli uzmanlık kurslarında çalışmıştır.

Almanya’daki 4 yıllık öğrenimi boyunca DAAD bursuna layık görülen sanatçı, 2013 yılında Seiji Ozawa Uluslararası Akademisi’ne katılmış, 2016-2018 yılları arasında Mariss Jansons yönetimindeki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalmıştır. Güher&Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi çerçevesinde 2010-2017 yılları arasında enstrüman ve yaşam bursuyla desteklenmiş olan Doruk, eğitimine Universität der Künste Berlin’de Prof. Jens Peter Maintz’in sınıfında Konzertexamen(doktora) öğrencisi olarak devam etmekte ve kendisine “Deutsche Stiftung Musikleben” Vakfı’nın enstrüman fonundan temin edilen “Paolo Antonio Testore” yapımı bir çelloyla çalmaktadır.

Birsen Ulucan, piyano

 

Bulgaristan'ın Şumen kentinde Türk ailesinde doğan piyanist, Varna Müzik Okulu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Guildhall School of Music ve City University of London gibi okullarda eğitim gördü.

 

Yurtdışı ve yurtiçi konser ve festivallerde yer aldı ve Marta Gulyas, Maxim Vengerov, Isabelle van Keulen, Ayla Erduran, Fernando Peres, Ricsi Rozsa, Peter Barsony, Christian Poltera, Ozan Tunca gibi müzisyen dostlarıyla sahneyi paylaştı.

 

Birikimlerini paylaşma arzusuyla, yetenek sınavına tabi tutmadan bir Piyano Sınıfı oluşturdu.

 

Birsen Ulucan'ın, Lila Müzik etiketiyle "Bir Ağac Gibi", "Masallar Rüyalar Fısıltılar", "Saga" adı altında yayınlanan üç kaydı var.