Sei Solo – Yalnız Ol - 2020

Kemanlar

Ayşen Ulucan- Eşleşen besteciler: Camilo Mendez ve Didem Coşkunseven

Kerem Tuncer- Eşleşen besteciler: Mert Moralı ve Can Bekir Bilir

 

Muhammedjan Sharipov- Eşleşen besteciler: Mert Kocadayı ve Engin Dağlık

Viyolonseller

Mehmet Gökhan Bağcı- Eşleşen besteciler: Can Kazaz ve Senay Uğurlu

 

Poyraz Baltacıgil- Eşleşen besteciler: İdil Ozkan ve Cengiz Hakkı Eren

 

Dorukhan Doruk- Eşleşen besteciler: Aida Shirazi ve Alican Çamcı

Sei Solo – Yalnız Ol 2020;

Klasik Keyifler Besteciler Kazanından 12 yeni solo eser.

Klasik Keyifler (KK) genç klasik müzisyenleri ve bestecileri destekleyen bir STK olarak Kapadokya Müzik Festivali için biriktirdiği fonların bir kısmını 12 yeni solo beste için- 6 keman, 6 viyolonsel eseri- ayırıyor.

Sei Solo 2020 projesi ismini Bach’ın 1720 tarihli solo keman için yazdığı eserlerin kapağındaki el yazısı Sei Solo teriminden alır. Bu anıtsal 6 eserlik set Sei Solo Violino senza Basso Accompagnato olarak adlandırılmış ve daha çok 6.cı parçaya verilmiş bir isim gibi görünüyor. Ancak doğru İtalyanca gramer ile 6 eser Sei Soli olarak yazılmış olmalıydı. İtalyancada Sei Solo ‘Sen Yalnızsın’ demek ve Almancada da ‘Yalnız Ol’ anlamına geliyor. Bach’ın hayatı boyunca böyle bilmeceler kullandığı bilinen bir şey; ayrıca 1720’de ilk eşini (ilk 7 çocuğunun annesi) kaybetiğini düşünürsek, bu olağanüstü kişisel eserlerin başlığında çifte anlam vermeye çalıştığını söyleyebiliriz. 6 viyolonsel eserinin orjinal elyazmaları bulunamadığından bunların tam olarak ne zaman yazıldığını kesin olarak bilemiyoruz. Ancak Bach’ın büyük ih?malle bu yapıtları benzer zamanlarda, Cothen’deki memuriyeti sırasında yazmış olduğu düşünülüyor.

Mart ayında Covid pandemisi yayılmaya başladığında KK 10. Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali hazırlıklarını yapmakta idi ve Bach’ın bu eserlerinin 300.cü yılını kutlamayı da planlıyordu. Ancak pandemi ile birlikte konser dünyası beklenmedik bir şekilde durdu ve bu ‘Yalnız Ol’ kavramı farklı bir anlam daha kazandı.

Performans projeleri geliştirmeye adanmış bir STK olarak KK bu koşullarda genç müzisyenlerin hem ekonomik hem de yaratıcı olarak desteklenmeye olan acil ihtiyaçlarını hemen fark etti. KK senelerden beri Kapadokyada besteciler ve performanscılar için atölyeler organize etmektedir ve kendisini Türkiye'nin önemli bir oda müziği ve yeni müzik kurumu olarak kanıtlamıştır. Geçmişindeki bu deneyim ve bilinç ile KK daha önce Kapadokya Müzik Festivali atölyelerine  katılmış sanatçılar arasından 12 besteci seçip, onlara 5-7 dakikalık solo eser siparişleri verdi. Bu eserlerin Bach’ın yukarda bahsedilen eserlerinden ve pandemi sırasında içinde bulunduğumuz koşullardan ilham alınması istendi. Bu besteciler yine daha önce KK atölyelerine katılmış Türkiye’nin en iyilerinden 6 genç müzisyen ile eşleştirildi. Bu 18 katılımcı Mozarteum, Harvard, Stanford, Berkley, Berklee, Cornell, Unv of Chicago, Barenboim-Said Academy, İTÜ-MİAM, Bilkent, Anadolu, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi dünyanın önemli kurumlarında okuyan, çalışan, ders veren müzisyenlerdir.

Salgının nasıl bir süreç izleyeceği tam olarak bilinmediği için bu eserlerin ilk performanslarının da tarihleri henüz belli değil, ancak besteci ve çalgıcı arasındaki iletişim ve iş birliği bu projenin ana aktivitesi. Konser dünyası ciddi bir şekilde değiştiği ve salgın tamamen kontrol altına alınana kadar da böyle olacağı için, müzisyenlerin çoğunluğu ‘Yalnız Ol’maya zorlanıyor. KK yaratıcı bir performans hayatı için yaşayan besteciler ile birlikte çalışmanın hayati önemde olduğuna inanmakta ve yaratıcı ile yorumlayıcı arasındaki diyaloğun sürebilmesi için elinden geleni yapmaya devam edecek.

Bu proje, Bilkent Üniversitesi akademisyenlerinden besteci Onur Türkmen ile işbirliği içinde Klasik Keyiflerin kurucusu kemancı Ellen Jewett tarafından düşünülmüştür. Üçhan Sanat Prodüksiyon tarafından görsel tasarımların ve organizasyonun sürdürüleceği Sei Solo projesi, Ada Müzik'in cömert destekleri ile bir CD kaydını da kapsayacaktır.