HÜMANİST BEETHOVEN

Program 4

HÜMANİST BEETHOVEEN

Schiller kardeşliğe adanmış “Neşeye Övgü” şiirini yazdığında (ki meşhur 9. Senfoni’nin korolu bölümü bu şiir üstünedir) Beethoven 16 yaşındaydı. Bonn’da  Aydınlanma felsefesi içinde büyüyen Beethoven’ın 10 yaşından itibaren hocası olan Neefe de gelişimsel eğitime hayran olan, aklın ve ruhun sınırsız potansiyeli olduğuna inanan bir eğitimciydi. Küçük yaşlardan itibaren insan olma deneyiminin derinliklerini keşfetmeye istekli olan Beethoven’ın 1. Viyolonsel Sonatı gizemli ve adeta bir irdeleme duygusu barındıran olağanüstü bir pasaj ile başlar. Bu pasajı, tekniğin sınırlarını zorlayan coşkulu, büyük bir gam takip eder. Duygusal ve fırtınalı Do minor Keman Sonatı ise umutsuzca yazdığı ve kendi sözleriyle “acınası hayatını” sonlandırmaktan sanata hizmet uğruna vazgeçtiğini açıkladığı  “Heiligenstadt Vasiyetnamesi” ile aynı yılda yazılmıştır. İnsanlığı sürekli yeni eserler yaratarak mükemmelleştirme isteğinin verdiği görev bilinci, bestecinin orta dönemindeki büyük yaratıcılığını da adeta ateşlemiştir. Çok sevilen, büyük “Arşidük Üçlüsü” de hayatta olmanın neşesini yansıtır ve oda müziği repertuarının en önemli eserlerinden biridir.

 

 

Viyolonsel Sonatı No.1, Op.5 No.1 (1796)  

Adagio sostenuto

Allegro

Allegro vivace

 

Keman Sonatı No.7, Op.30 No.2   (1802)

Allegro con brio

Adagio cantabile

Scherzo. Allegro - Trio

 Finale- Allegro

 

ARA

 

Si bemol Majör Piyanolu Üçlü, Op.97  “Arşidük”   (1811)

Allegro moderato

Scherzo. Allegro

Andante cantabile ma però con moto

Allegro moderato

 

 

Kıvanç Tire, keman

Gözde Yaşar, çello

Jerfi Aji, piyano

Kıvanç Tire, keman

1989 yılında Nazilli’de doğdu.2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nıkazanarak Prof. Murat Tamer ile keman çalışmalarına başladı. 2003 yılında Fazıl Say’ın “Metin Altıok Ağıtı” oratoryosunda solist olarak sahne aldı. “Yamaha Ulusal Enstürmantal Yarışması”nda 1.lik ödülünü kazanan Tire , aynı yıl Güher Süher Pekinel kardeşlerin açmış oldukları “ Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesine katılma başarısı gösterdi.

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar’ından başarıyla mezun olup , “Leipzig

Felix Mendelssohn Bartholdy Hochschule Musik und Theather” da master eğitimi için girmiş olduğu sınavı kazandı.

2011 yılında Güher Süher Pekineller ile “ Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında yurtiçinde bir oda müziği turnesi ve CD/DVD kaydı yaptı.

Aynı proje kapsamında,2013 yılında Zürich Tonhalle’de bir oda müziği konseri gerçekleştirdi ve orada ikinci bir CD/DVD kaydı yaptı.

2 yıllık master eğitimini “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi sponsorluğunda Aitzol Iturriagagoitia ile tamamladı. 2008 yılından itibaren düzenlenen “Klasik Keyifler” oda müziği festivalinde aktif olarak solo ve oda müziği konserlerinin yanı sıra eğitmen olarak da yer almaktadır.

2012 yılının 

Leipzig Gewandhaus Orkestra’sının Akademi sınavını kazanan Tire 

2016/2017 sezonundan 2019/2020 sezonunun ortasına kadar ,geçici süreliğine 2. yardımcı konzertmeister ( vorspieler ) pozisyonunda yer almıştır.

2016 yılının şubat ayında Gewandhaus orkestrasının müzisyenleri ile kurduğu quartett ile oda müziği konserleri, yine 2016'nın şubat ayında Gewandhaus Orkestrası'nın konzertmeisterlerinden Koreli keman sanatçısı Yun-Jin Cho ile Duo konserler veren Kıvanç Tire , mayıs ayında aynı sanatçı ile

Ankara Akademi Başkent Orkestrası eşliğinde solo konser vermiştir.2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile Max Bruch’un 1 no.lu keman konçertosunu seslendiren Tire, 276 yıllık geçmişe sahip dünyanın ilk ve en eski sivil orkestrası olma özelliği taşıyan Gewandhaus Orkestra’sındaki kadrolu ilk Türk sanatçıdır. Tire , çalışmalarını aynı orkestrada sürdürmekte, bir yandan da 2016 yılında dahil olduğu, 23 yıllık bir geçmişe sahip olan Leipzig Mendelssohn Yayli Quartett ile oda müziği kariyerine de devam etmektedir.

Gözde Yaşar, çello

 

1985 yılında İzmir’de doğdu. 1995 yılında, Ankara Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Hazırlık Okulu'na tam burslu olarak kabul edildi ve viyolonsel çalışmalarını 12 yıl Gara Aliyev ile sürdürdü. 2003 yılında, Bilkent Gençlik Orkestrası ile M.Bruch'un "Kol Nidrei" adlı eserini seslendirdi ve aynı yıl içinde "Trakya VI. Uluslararası Viyolonsel Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı.  

"Lucas David ve Genç Yetenekler" oda müziği topluluğuna davet edildi. Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden birincilikle mezun olduğu yıl (2007) aldığı Fulbright bursu ile yüksek lisans programı için Amerika'ya gitmeye hak kazandı ve SUNY/Purchase College, New York'ta çalışmalarına solist ve "Orpheus" oda orkestrası üyelerinden Julia Lichten ile devam etti. Julia Lichten'in önerisiyle konserler dizisine dahil edilerek The Performing Arts Center'da solo performanslar gerçekleştirdi. Yapılan 2008 Konçerto yarışmasını kazandı. 2006 yılında "Osmanlı Müziği" projesi kapsamında gerçekleştirdiği İstanbul ve Ankara konserlerinden sonra, projenin genişletilmiş repertuvarını New York/USA ve Ottowa/Canada'da Mahir Cetiz eşliğinde icra etti; aynı zamanda 2012 yılında çıkması öngörülen CD kayıt çalışmalarında bulundu. Gözde Yaşar doktora programı çalışmalarını Evelyn Elsing ile devam ederken, erken müzik çalışmalarına Artistic Director of Smithsonian Chamber Music Society, Curator of Musical Instruments Kenneth Slowik ile başladı. 2012 yaz sürecinde davet edildiği Baroque Performance Institute, Ohio/Cleveland'da Viyola da Gamba ve Barok Çello konserlerinde; Fransız Barok müziği ve dansı çalışmalarında yer aldı. 2012 Ağustos ayında düzenlenen "Washington, DC Capitol Hill Concert Series" için Jeff Cohen (flüt) ve Joseph Gascho (çembalo) ile gerçekleştirdiği konserlerden sonra Washington Post konser yorumları köşesinde tanıtıldı. Amerika'da Apollo Chamber Orchestra, Baltimore Concert Artists, Fairfax Symphony 

Orchestra'larıyla konserler gerçekleştirdi. 

Gözde Yaşar 2013 yılından itibaren Türkiye’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyeliğini sürdürmenin ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda yer almanın yanısıra; çello solo ve oda müziği konserlerini devam ettirmektedir. 

Jerfi Aji, piyano

 

1976 İstanbul doğumlu Jerfi Aji, lisans eğitimini İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Piyanoya 5 yaşında Zeynep Aksoy Eğilmez’den aldığı özel derslerle başlayan Aji, çalışmalarına Hülya Ardıç ile devam etti. İTÜ-MİAM’da piyano çalışmalarını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü. 2006 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’na kabul edilen Aji, piyano alanında doktora çalışmalarını Marian Hahn ile tamamlayarak 2011 yılında mezun oldu. Bu kurumda öğrenciliği sırasında Opera Eşlikçiliği (Korrepetisyon) alanında çalışma bursu kazandı.

Leon Fleisher, Murray Perahia ve Jerome Rose’un ustalık sınıflarında çalan sanatçı, aralarında Thomas Hecht, Dimitry Rachmanov, Angela Cheng ve Ali Darmar’ın da bulunduğu birçok ünlü piyanist ve pedagog ile çalışma fırsatı buldu. 2005 yılında New York’ta düzenlenen “International Keyboard Institute and Festival”e ve Muncie, Indiana’da düzenlenen ARIA Uluslararası Yaz Akademisi’ne katıldı.

Jerfi Aji, yurtiçinde Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Erimtan Müzesi, Akbank Sanat, Borusan Müzik Evi ve Fulya Sanat gibi salonlarda ve ABD’de çeşitli kültür merkezlerinde verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile solist olarak yer almıştır. Klarinet sanatçısı Evrim Güvemli ve viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay ile birlikte kurdukları Trio Kuvars Viyolet’in ve MİAM Modern Müzik Topluluğu’nun da bir üyesi olan Aji, James Buswell, Amit Peled, Carol Ou, Ellen Jewett, Michael Berkovsky, Hüseyin Sermet ve Cihat Aşkın gibi önemli sanatçılar ile birlikte konser vermiştir.

2011 yılında Peabody Konservatuarı tarafından piyano alanında verilen Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü’ne layık görülen sanatçı 2014 yılında Doçent ünvanına hak kazanmıştır. Aji, düzenli olarak verdiği konserlerin yanısıra İTÜ-MİAM’da “20.Yüzyıl Piyano Edebiyatı”,  “Müzik Teorisine Giriş”, “Form Analizi” ve “Oda Müziği” dersleri vermektedir.

Jerfi Aji, Ocak 2019’da İtalya’nın Catania şehrinde düzenlenen ve jüri başkanlığını Avustralyalı duayen piyanist Leslie Howard’ın yaptığı Sicilya Uluslararası Piyano Yarışması’nda ödül kazanan üç finalistten biri olmuştur.