GEZGİN BEETHOVEN

Program 7

GEZGİN BEETHOVEN

20 Kasım 2020 Kapadokya Universitesi Sanat merkezi, Uçhisar, Nevşehir. 20:30

“Ağaçlar, çalılar, orman, çimler ve kayalar arasında dolaşmaktan nasıl da mutluyum! Çünkü orman, ağaçlar ve kayalar insana ihtiyacı olan titreşimi veriyor.” Bu sözler doğada müthiş bir avuntu, huzur ve rahatlık bulan Beethoven’a aittir. Sosyal hayatının zora girip, işitme yetisinin azaldığı dönemde istisnasız her gün Viyana dışındaki ormanlarda ve bağlarda uzun yürüyüşlere çıkan besteci, her yaz şehir hayatından uzaklaşmak için kırsal alanda bir köyde ya da kaplıcada yaşıyordu. Besteciyi doğaya kaçmaya sevkeden huzursuzluğu o derecedeydi ki, müzik tarihçileri Beethoven’ın hayatı boyunca yaklaşık 70-80 kere ev değiştirdiğini tahmin ediyor. Beethoven’ın ilk keman sonatı hayat dolu bir girişle başlar ve doğa sahnelerini anımsatan bir bas çizgisi ile devam eder.  Güneşli ve kırsal melodiler taşıyan bir bölümle biten bu eserin tamamı beklenmeyeni keşfetmenin keyfini yansıtır. 4. Viyolonsel Sonatı ise adeta rüyalar aleminin doğasında gezinir. Dönemler üstü geniş pasajlar arada yerini mücadeleci bir müziğe bıraksa da, eser son bölümdeki şenlik havasıyla sona erer. Orta dönemde bestelediği bu üçlüsü ise Pastoral Senfoni ile aynı yılda yazılmıştır ve halk şarkıları ve dansları ile doludur.

 

 

Keman Sonatı No.1, Op.12 No.1(1798)  

Allegro con brio

Tema con variazioni.; Andante con moto

Rondo- Allegro

 

Viyolonsel Sonatı No.4, Op.102 No.1(1815)  

Andante - Allegro vivace

Adagio - Allegro vivace

 

ARA

 

“Judas Maccabeus” üzerine

Viyolonsel ve Piyano için 12 Çeşitleme  (1796)  

 

Mi bemol Majör Piyanolu Üçlü, Op.70 No.2 (1808)

Poco sostenuto - Allegro ma non troppo

Allegretto

Allegretto ma non troppo

Finale. Allegro

 

Ellen Jewett, keman

Elizabeth Simkin, viyolonsel

Lauma Skride, piyano

 * Kapadokya konser biletleri online olarak www.3hanartproduction.com web sitesinden satın alabilirsiniz veya konserden 1 saat önce açılacak gişeden temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 05546928982 telefondan ulaşabilirsiniz. Yer numarası yoktur.

** B.Ü. Albert Long Hall konseri biletleri sadece konserden 1 saat önce kapıdan alınabilmektedir.

Ellen Jewett, keman

 

Kemancı Ellen Jewett, Avrupa, Afrika, Yeni Zellanda, Kanada ve ABD’nin Carnegie Hall, Alice Tully Hall, ve Kennedy Center gibi ünlü salonlarında hem solo resitaller, hem de Ensemble X, Taliesin Trio, American Chamber Players, New York Chamber Soloists and the New York Chamber Ensemble ve Mark Morris Dance Company gruplarla birlikte konserler vermiştir. 11 yıl boyunca bol ödüllü bir dörtlü olan Audubon Quartetin üyesi olan Jewett, New York Times tarafından ‘çarpıcı güzellikte ve ışıltılı bir sound’u var’ şeklinde övülen dörtlü 37 yıl boyunca ABD ve dünyanın dört bir tarafında konserler yapmış ve her sene Chautauqua Institute’da yoğunlaştırılmış yaylı sazlar seminerleri düzenlemiş ve 2011 yazında son jübile konserlerini yapmışlardır. Jewet’in diğer oda müziği birliktelikleri Yo Yo Ma, Maxim Vengerov, James Buswell, Colin Carr, İdil Biret, Ruşen Güneş ve Johannes Moser ile yaptıkları konserleri de kapsar. Ateşli bir Çağdaş müzik performanscısı olan Jewett, bir çok eserin dünya premierlerini çalmış ve Phillip Glass, Sir Michael Tippett, Leon Kirchener, John Harbison, Steven Mackey, Steven Stuckey, ve Joan Tower gibi besteciler ile yakın çalışmalarda bulunmuştur. Ayrıca Continuum, Sequiter and Ensemble X  gibi NY merkezli önemli Çağdaş Müzik toplulukları ile de çalışmalar yapmış ve performanslar sergilemiştir. Müzikte lisans derecesini Indiana Üniversitesinden ve master dercesini de State University of New York, Stony Brookdan almıştır. Başlıca hocaları arasında Joyce Robbins, James Buswell ve Josef Gingold sayılabilir. Leonard Bernstein ve Seiji Ozawa gibi şeflerin yönetiminde çalma şerefine ermiştir. Jewett Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni ve İstanbul Devlet Senfoni orkestralarının konuk konsermeisterlığını da yapmıştır. Son yıllarda Klasik Keyifler’in  ki bir Oda Müziği Festivali ve atölyeleri projesidir, sanat direktörlüğünü yapmaktadır. McGill Ünv, SUNY Stony Brook Ünv, Ithaca College, Ankara Ünv, gibi Üniversitelerin konservatuar kadrolarında profesörlük yapmıştır. Centaur, Chandos, Albany ve Newport Classics gibi şirketlerce yayınlanmış kayıtları vardır. Kendisinin Türk bestecilerin eserlerindenSaygun Partita’nın ilk kaydı dahil, oluşan solo keman CD’si Naxos etiketi ile 2019 yılında  yayınlanmıştır.

www.ellenjewett.com

Elizabeth Simkin, çello

 

Viyolonsel sanatçısı ve öğretmeni Elizabeth Simkin 1994 yılından bu yana Ithaca College Müzik Okulunda cello dersleri vermektedir. Susan Waterbury ve Jenifer Hayge ile Sherazad Trio, Marc Mellits’in müziklerini yorumlayan Mellits Consort, Steven Stucky ve Xak Bjerken tarafından kurulan Ensemble X ve Nicholas Walker ile çello-bas duosu gibi çok çeşitli topluluklar ile çalmış ve kayıtlar yapmıştır. Ayrıca Bowdoin Uluslararası Müzik Festivalinde yedi yıl süresince piyanist Karl Paulnack ile ABD Kültür elçisi olarak yer alan Simkin, Garth Newel, Olympic, Skaneatles, Heifetz, Chenango, Tangelwood, Spletto, Chautaugua müzik festivallerinde de sürekli olarak eğitim vermiş ve sahne almıştır. Bir eğitimci olarak öğrencilerini müziğin büyülü ve derin dünyasında özgürleştirmek için emek veren Simkin, Eastman ve Oberlin okullarında çalıştığı hocaları Carla Lumsden, Shinichi Suzuki, ve Toby Saks’ın, Eastman ve Oberlin okullarında çalıştığı hocası Steven Doane’nin bilgi ve ustalıklarını öğrencilerine aktarmaktadır. Ithaca öncesi dönemde ünlü viyolonselci Janos Starker ile çalışmış ve asistanlığını yapmıştır. Simkin’in 24 yıldır ders verdiği Ithaca College Müzik Okulundan mezun öğrencileri şu anda dünyanın dört bir yanında orkestralarda, oda müziği gruplarında, kimleri şef ve besteci olarak, kimleri okullarda müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır. Küçük yaştaki öğrenciler ile  çalışmayı da seven Simkin, her yaz Ithaca Suzuki Enstitüsünde ileri seviye viyolonsel programını yürütmektedir.

 

Müziğin insana hizmet eden derin yönü ile yakından ilgilenen Simkin, yatağa bağımlı hastalar ve yakınları için sağltıcı çalışmalar yapmasının yanı sıra, spirtüel etkinliklerde hikaye anlatıcısı Regi Carpenter ile ninniler söylerek de müzik yapmaktadır. Son dört yıldır ise Jayne Demakos ile ‘Müziği İlaç Olarak Keşfetmek adlı dersi vermektedir.

Lauma Skride, piyano

 

Lauma Skride'in çalışı, Bavyera Yayin Kurumu'nda cikan elestiriye göre "harikulade duyarli, müthis bir tini niteligine sahip ve daima üst düzey bir teknigi icerir". Parlak bir teknigi bu bahsedilen özelliklerle bir araya getiren Lauma Skride, dünyanin önemli konser salonlarinda solist ve oda müzisyeni olarak dinleyicilerin begenisini kazanmistir ve 2008 ylli Beethoven Ring ödülü sahibidir. Alman Klasik ve Romantik repertuvarl yorumlarlyla öne cikan, Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrasi, Hamburg Senfoni Orkestrasi, Orquesta de Gran Canaria ve Dresden Filarmoni Orkestrasiyla solist olarak konserler veren bir piyanisttir. Andris Nelsons, Kristjan Järvi, Anu Tali, Muhai Tang, Peter Ruzicka, John Storgards, Pedro Halffter, André de Ridder, Yan Pascal Tortelier ve Cornelius Meister gibi orkestra seferinin yönetiminde calmistir.