DRAMATURG BEETHOVEN

Program 8

DRAMATURG BEETHOVEN

18 Aralık 2020 Kapadokya Universitesi Sanat merkezi, Uçhisar, Nevşehir. 20:30

Bir sonraki Mozart olması için yetiştirilen Beethoven’dan Mozart’ın opera geleneğini devam ettirmesi beklense de, Beethoven yaşamı süresince sadece Fidelio operasını bitirebilmişti. Gençliğinde edebiyatı çok seven Beethoven, sürekli olarak müziğinde kullanabileceği, uygun metinler arayışındaydı. Shakespeare’i baştan sona biliyordu ve ölümünden sonra besteci tarafından her yeri işaretlenmiş bir Shakespeare oyunları nüshası bulunmuştu. En sevdiği opera Mozart’ın Sihirli Flüt operasıydı ve Bonn’da iken Neefe’in bir öğrencisi olması sayesinde, ki Neefe masonluğun bir kanadı olan İllüminati locasında üstaddı, Beethoven müzikte gizlenmiş mesajlar yerleştirme sanatında da eğitimliydi. Müzikte metini resmetme o dönemde yerleşmiş bir gelenekti ve dinleyiciler de müziğe ilham veren fikirler hakkında tahmin yürütmeye alışkınlardı. Beethoven’ın arkadaşları bestecinin eserlerinde Shakespeare oyunlarındaki sahneler ile belirli paralellikler olduğunu doğrulasalar da, Beethoven yorumu her zaman dinleyicilere bırakmayı tercih etmiştir. Örneğin Macbeth’teki hayalet sahnesinin “Hayalet” Üçlüsü’ne ilham verdiği öne sürülmüştür, ki bu eserin opera olarak eskizleri de vardır. İsim verilen bu bir kaç eseri dışında, Beethoven’ın oda müziği eserlerine toplumun farklı sınıflarına hitap eden edebiyat eserleri kadar kendi hayatı ve arkadaşlıkları da ilham vermiştir, ancak besteci bu referansları  hep gizli tutmayı tercih etmiştir.

 

 

Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasından

"Bei Männern, welche Liebe fühlen" teması üzerine

Viyolonsel ve Piyano için 7 Çeşitleme WoO 46 (1801)

 

Keman Sonatı No.3, Op.12 No.3   (1798)   

Allegro con spirito

Adagio con molto espressione

Rondo-Allegro molto

Piyanolu Üçlü için Allegretto, WoO 39 (1812)

 

ARA

 

Keman Sonatı No.4, Op.23 (1801)

Presto

Andante scherzoso, più Allegretto

Allegro molto

 

Re Majör Piyanolu Üçlü, Op.70 No.1 “Hayalet” (1808)

Allegro vivace e con brio

Largo assai ed espressivo

Presto

 

Önder Baloğlu, keman

Gökhan Bağcı, viyolonsel

Başar Can Kıvrak, piyano

 * Kapadokya konser biletleri online olarak www.3hanartproduction.com web sitesinden satın alabilirsiniz veya konserden 1 saat önce açılacak gişeden temin edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 05546928982 telefondan ulaşabilirsiniz. Yer numarası yoktur.

** B.Ü. Albert Long Hall konseri biletleri sadece konserden 1 saat önce kapıdan alınabilmektedir.

Önder Baloğlu, keman

Türk-Alman keman sanatçısı Önder Baloglu Adana’da Ferhang Huseynov ile yaptığı çalışmalarını takiben Almanya’da Essen Folkwang Sanat Üniversitesi’nde Pieter Daniel ve Andreas Reiner ile çalışmıştır. Vadim Gluzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja ve Enoch zu Guttenberg gibi isimler ile yaptığı çalışmalar da müzik hayatında önemli rol oynamaktadır. Henüz Folkwang’da solo ve oda müzigi çalışmalarına devam ettigi sırada Duisburger Philharmoniker ve Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg’da Konzertmeister pozisyonu kazanan Baloglu çeşitli Türk, Alman ve uluslararası orkestraların başkemancısı ve Orchester der KlangVerwaltung üyesi olarak Almanya, Türkiye, Avusturya, İsviçre, İspanya, ABD, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan, Güney Kore, Rusya, Arjantin, Brezilya ve Peru gibi ülkelerin en prestijli salonlarında sahne almıştır. Oda müziğine olan tutkusunu ve Konzertmeister mesleğini başkemancı pozisyonundan yönettiği orkestralar ile birleştiren Baloglu, başta kurucusu olduğu Les essences olmak üzere Ensemble Octans, Ensemble Ruhr, Duisburger Philharmoniker Kammerorchester, Bilkent Senfoni Orkestrası, Württembergisches Kammerorchester ile de düzenli olarak Türkiye, Almanya ve Fransa’da konserler vermiştir. Önder Baloglu solist olarak Türkiye’nin bütün devlet senfoni orkestraları, Bilkent Senfoni Orkestrası, Folkwang Symphony, Staatsorchester Rheinische Philharmonie, Bochumer Symphoniker, Duisburger Philharmoniker, Ensemble Folkwang Modern ve Aachener Symphoniker ile konserler vermiştir. Birçok oda müziği grubu ile Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen konser salonlarında; Philharmonie Essen, Musikverein Wien, Herkulessaal München, Tonhalle Düsseldorf, Konzerthaus Berlin, Istanbul-Essen Avrupa Kültür Başkentleri Organizasyonu, Berlin Young Euro Classic Festivali, Ispanya’da Musiquem Lleida Müzik Festivali, Essen NOW! Festivali, Duisburger Akzente, Kapadokya Klasik Keyifler Müzik Festivali ve Finlandiya’da Kuhmo Oda Müziği Festivali’nde çalmıştır. 2015 yılında Essen’de başlattığı „Klassisch.Unterirdisch. - das Underground-Festival der Klassik“ festivalin sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Folkwang Sanat Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapan Önder Baloglu, konserlerini bir grup müzikseverin kendisine tahsis ettiği Rafaelle & Antonio Gagliano, Napoli 1850 keman ile sürdürmektedir.

Gökhan Bağcı, çello

 

1990 yılında Antalya’da doğdu. İlk müzik eğitimini Muzaffer Ayhan ve Cansu Olgun'dan aldı. Akademik viyolonsel çalışmalarını Veronika Yeliz Efe, Prof.Engin Sansa, Arthur Rahmatulla, Prof. Ozan Tunca ve Prof. Peter Bruns ile tamamlayan Bağcı, Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Markku Luolajan-Mikkola, Stephan Forck, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ'ın viyolonsel ustalık sınıflarına katılarak eğitimine devam etti.

Türkiye'de ve Avrupa'da konserler gercekleştiren Bağcı, 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilerek oda müziği kariyerine başladı. Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya'da ki konserlerde Türk bestecilerinin yeni müzik eserlerini icra etti. Aynı zamanda genç kuşak besteci eserlerinin ilk kayıtlarını ve ilk seslendirmelerini gerçekleştirerek katkıda bulundu.

Amerikalı besteci Micheal Ellison'ın “Mevlana, Say I am” adlı çağdaş oda opera cd kaydını Hezarfen Ensemble ile gerçekleştirdi ve Rotterdam Operadagen'da dünya prömiyeri yaptı. Berlin'in en önemli yeni müzik festivali olan Marz Musik Festivali konseri 'Live in Berlin' etiketi ile canlı konser kaydı olarak yayınlandı. 

Berlin Konzerthaus, Berlin Philharmonic Kammermusiksaal,  Amsterdam Concertgebouw, Roma Santa Cecilia Hall, Hong Kong Art Center, İstanbul Aya İrini, Kölner Philharmonic Hall, Paris Theatre des Champs-Elysees konser salonlarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi.

Ellen Jewett, Mısırlı Ahmet, Nina Janssen, Tatjana Masurenko, Sarah Chang ile oda müziği konserleri gerçekleştiren Bağcı, Trio Ba grubu ile L.van Beethoven'ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde

Ankara/Türkiye'de ilk kez seslendirmiştir.

2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble'ın "G" harfini temsil etmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi ve Gedik Filarmoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olarak sezon konserlerine katılmaktadır. Bağcı aynı zamanda Gedik Filarmoni Orkestrasının orkestra müdürlüğünün yanında Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali, Şirince Müzik Köyü'nün sanat

yönetmenliğini yapmaktadır.

Başar Can Kıvrak, piyano

2008'de girdiği Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nı, 2012 Mayıs ayında Eliso Virsaladze’nin sınıfında, en yüksek derece olan kırmızı diplomayla bitiren Başar Can Kıvrak, eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Kıvrak, orta öğrenimini Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. On yaşından itibaren iki yıl Ozan Bilen,bir yıl Emre Şen ve arkasından Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde Namık Sultanov’la çalıştı. Daha sonra Gülnara Aziz’in sınıfına geçmiş olan Kıvrak, 2004 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi MSSF Piyano Bölümü’nü Gülnara Aziz’le çalışarak 2008 yılında “yüksek şeref” derecesiyle bitirdi. 2002 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası Ferdi Statzer Piyano Yarışmasında Üçüncülük Ödülü, 2004 Aralık ayında “Yamaha Bursu” ve 2005 Nisan ayında Sofya’da düzenlenen 2. Uluslararası Genç Virtüözler Piyano Yarışmasında "Grand Prix" (Büyük Ödül) kazandı. TRT Ankara Radyosu için bir çok kayıt yapmış olan Başar Can Kıvrak, bir çok farklı orkestra ile solist olarak konserler verdi. Antalya Uluslararası Piyano Festivali, Lefkoşa Uluslararası Piyano Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali, İzmir Uluslararası Yeni Müzik Günleri, İksev Uluslararası İzmir Festivali’nde konserler vermis olan sanatçı. 2016-2017 Konser Sezonu’nda TrioBa ile L.v Beethoven’ın Piyanolu Üçlü için tüm yapıtlarını seslendirerek ülkemizde bir ilke imza attı. 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Raoul Grüneis ve piyanist Cem Babacan ile beraber Max Bruch’un İki Piyano ve Orkestra için Konçerto’sunun Türkiye prömyerini, İzmir Festival Orkestrası ve Can Okan’la beraber İzmir Festivali kapsamında Bogatay Köprülü’nün Piyano Konçertosu’nun Dünya prömyerini gerçekleştirdi. 2019 yılında viyola sanatçısı Pınar Dinçer’le beraber kurmuş olduğu Duo Yin-Yang, başta İzmir AASSM ve İstanbul Süreyya Operası’nda olmak üzere birçok konser gerçekleştirdi. 2019 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Gökhan Aybulus danışmanlığında “Sanatta Yeterlik” derecesini almış olan Kıvrak, ülkemizin seçkin oda müziği topluluklarından Begoa Ensemble’ın üyesi olmanın yanısıra Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü kadrosunda ders vermektedir.