top of page
Bartok Double-web.png

KK 24 Besteciler Kazanı
Açık Çağrı

KK 24 RED-Açık Çağrı-WEB.png

Yeni Eserler için Açık Çağrı:

KK Besteci Kazanı'nı Türkiye'nin Festivallerine Yerleştirmek

 

6 yeni oda müziği parçası arıyoruz

 

EV Siemens Müzik Vakfı'nın dostane desteğiyle, KK, 2024 programında anlatıcı ve oda müziği toplulukları için bestelenmiş bir dizi yeni eserin prömiyerinin yapılacağı bir platform sunuyor. Bela Bartok’un kullandığı anlamda 'Parlando' kavramından etkilenen 6 Yeni Oda Eseri arıyoruz. Eserlerde besteciler özgür bir şekilde günümüz tekniklerinden yararlanabileceği gibi "parlando" tekniğini barındıran Anadolu ve çevresi geleneksel müziklerinden de yararlanabilirler.

 

Parçalar 3 farklı enstrüman grubu için olacak ve 3 farklı festivalde seslendirilecektir.

Her grupta en fazla 2 yeni eser seçilecektir.

Eserler ortalama 5 dk uzunluğunda olmalıdır.

 

Başvuru için son tarih: 17 Nisan 2024
 

Kimler katılabilir: Türkler ve Türkiye’de yaşayan besteciler

Başvuru için gerekenler: Başvuru için gerekenler: daha önce yazmış olduğunuz sizi bize tanıtacak 2 eserinizin nota ve kayıtları, kısa biyografi ve bizim için yazmak istediğiniz eser hakkında en fazla bir sayfalık bilgi metni

Lütfen istediğiniz enstrüman kombinasyonunu ve festivali belirtin.

Başvurular music@klasikkeyifler.org adresine gönderilmelidir.

Seçilen besteciler 20 Nisan 2024 tarihinde ilan edilecek ve kendilerine email ile bildirilecektir.

Besteciler Ellen Jewett, Anna Lim ve eserleri icra edecek grupların üyeleri tarafından seçilecektir.

Enstrümanlar ve son tarihler

 

Yaylı Çalgılar Dörtlüsü; 2 parça

İlk Seslendiriliş @ AIMA Ayvalık Festivali

Konser 21Haziran.

Notalar 23 Mayıs'ta teslim edilecek.

(Mayıs son teslim tarihi çok yakın olduğu için Ağustos ayındaki kayıt tarihine kadar nota revizyonlarına izin verilecektir.)

İcracılar:

Hoppa Project Dörtlüsü

Keman: Ellen Jewett, Ceren Türkmenoğlu

Viyola: Laura Krentzman

Çello: Gözde Yaşar

 

Nefesli Beşli; 2 parça

İlk Seslendiriliş @ Adana Festivali

Konser Eylül'ün son haftası.

Eserler 1 Ağustos'ta teslim edilecek

Anadolu Nefesli Beşlisi

Flüt: Cem Önertürk
Obua: Ufuk Soygürbüz
Klarnet: Kıvanç Fındıklı  
Fagot: Ozan Evruk

Korno: Hüseyin Uçar

 

Korno Trio; 2 parça

İlk Seslendiriliş  @ Çanakkale Bienali

Konser 20 Eylül,

Eserler 1 Ağustos'ta teslim edilecek

Troia Trio

Keman: Eda Delikçi

Piyano: Senem Zeynep Ercan

Korno: Koray Ay

 

Tüm yeni eserlerin prömiyeri seçilen festival programlarında yapılacak ve ardından kaydedilecektir (video sağlanmamaktadır)

 

EV Siemens Vakfı'nın dostane desteğiyle Klasik Keyifler'in 2024 yılı için çağdaş müzik projeleri 'Parlando' kavramı etrafında odaklanıyor, programlarda ses ve metin içeren oda müziği yer alacak.

 

Bu kavram, müzik notalarında yaygın olarak kullanılan bir terim olup, konuşma ve şarkı söylemenin deklamatur veya resitativ tarzını belirtir. Bu kelime son zamanlarda operada, hikayeyi anlatmak için aryalar veya şarkılar arasında kullanılsa da, bu tür şarkı söyleme/anlatma tarzı çok eski zamanlardan beri ozanlar ve hikaye anlatıcıları tarafından kullanılmıştır.

 

Bu terim aynı zamanda Béla Bartók tarafından "Küçük Asya'dan Türk Halk Müziği" adlı kitabında ritimler ve türküler için kullandığı 2 ana tanımlamadan biri olarak kullanılmıştır. Ayrıntılı müzik transkripsiyonları içeren bu kitapta Bartók, 1936 yılında Anadolu'da Adana ve Osmaniye'ye yaptığı seyahatleri de anlatır. O ve Türkiye'deki müzik rehberi Ahmet Adnan Saygun (Bartók'un 'gözlemci' olarak tanımladığı genç besteciler Necil Kazım Akses ve Ulvi Cemal Erkin ile birlikte) geleneksel ve eskimeyen halk şarkılarını korumak, arşivlemek ve bu malzemeyi kendi bestelerine dönüştürmek gibi iki tutkuyu paylaşıyorlardı. Etnomüzikoloji alanında da öncü olan bu efsanevi bestecilerden esinlenen KK, 2024 programında anlatıcı ve oda müziği topluluğu için bestelenmiş bir dizi yeni eserin prömiyerinin yapılacağı bir platform sunuyor.

 

Seçilen besteciler parçalarda özgür bir şekilde günümüz tekniklerinden yararlanabileceği gibi Bartok’un kullandığı anlamada "parlando" tekniğini barındıran Anadolu ve çevresi geleneksel müziklerinden de yararlanabilirler.

Metin, partisyona entegre edilebilir ve sanatçılar tarafından veya elektronik olarak seslendirilebilir veya bir anlatıcı tartından okunabilir. Ne yazık ki KK'nın eğitimli şarkıcılar için bütçesi yok. Tüm eserlerin prömiyeri festivallerde yapılacaktır. Kayıtlar bestecilere danışılarak ayrıca gerçekleştirilecektir.

 

Tüm sorularınız için lütfen iletişime geçiniz: music@klasikkeyifler.org

bottom of page