top of page

Sei Solo – Yalnız Ol - 2020

Müzisyenleri

Kemanlar

Ayşen Ulucan-2.jpeg
Camilo Mendez-2.jpg
Didem%20coskunseven_edited.jpg

STRATEGY

Read More

BRANDING

Read More

DESIGN

Read More

 

Ayşen Ulucan

Aysen Ulucan, 1985 yılında Bulgaristan'da doğdu. Keman çalışmalarına 4 yaşında Ebru Yunkus ve Özcan Ulucan ile başladı. 1991-2003 yılları arasında IUDK Yarı Zamanlı Bölümü'nde Veniamin Varsavski ve Genoveva Burova ile çalışmasının ardından Almanya'da Freiburg Hochsule fur Musik'e kabul edildi. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini burda Prof. Rainer Kussmaul ve Prof. Muriel Cantorregi ile tamamladı. Yurtiçi ve dışında çeşitli masterclass'lara katılmısş, Ayla Erduran, Viktor Pikaizen, Cihat Askin, Rosa Fain, Zakhar Bron gibi müzisyenlerle çalişıma olanağı bulmuştur. Ayrica soprano olarak Les Indes Galantes (Rameau), Don Giovanni (Mozart) gibi produksiyonlarda yer almış, Caludia Visca, Ulf Bastlein, Igor Folwill, Edda Moser gibi şancı/rejisorlerle masterclass'lara katılmıştır. Ingiltere'de solist ve oda müzikcisi olarak yaşamını sürdürmekte, orkestra müzisyeni olarak da aralarinda Royal Philharmonic Orchestra, BBC Senfoni Orkestrasi'nın bulundugu orkestralarla çalmaktadır.

Camilo Mendez

Camilo Mendez bir akustik konser müziği bestecisidir.  Eserlerini beste serileri şeklinde tasarlar; aynı müzikal fikirlerin etrafında dolanan seriler olarak ama farklı enstrüman grupları için. İleri beste teknikleri için master’ını ve dokotorasını Londra Royal College of Music’de yapmıştır. Ayrıca Rebeca Saunders ve Pierluigi Billone ile çalışmıştır. 2017 yılında Rieman and Baketel Fellow for Music bursu ile Harward Üniversitesi Radcliffe Institute for Advanced Study bölümünde çalışmıştır.

 

Müzikleri soloistler ve gruplar tarafından Festival Internacional Cervantino, the International Summer Course for New Music Darmstadt, June in Buffalo, Klasik Keyifler, the Mallorca Saxophone Festival, and Next Generation Donaueschingen gibi uluslararası festivallerde icra edilmiştir. 2009’da Tropical Texture VI isimli eseri ile Kolumbia Ulusal Beste ödülüne layık görülmüştür.

Banff Centre for Arts and Creativity ve Willapa Bay AiR’de yerleşik sanatçı olarak çalışmıştır.

 

Dr. Camilo Mendez 2018’de HLBU Müzik Fakültesi kadrosuna Yrd. Doç. Dr. olarak katılmıştır.
 

http://mus.hkbu.edu.hk/MC.html

Didem Çoşkunseven

2018 yilindan bu yana Kaliforniya’da ikamet etmekte olan besteci ve müzisyen Coşkunseven’in çalışmaları farklı çalgı toplulukları için yazılmış eserlerden elektronik müzik kompozisyonlarına, sanat galerileri ve festivaller icin tasarlanmış yerleştirmelerden sahne prodüksiyonlarına uzanan

bir çeşitlilik göstermektedir.

 

Birden fazla duyuya hitap etmeyi amaçladığı çalışmalarının yanı sıra farklı etkinlik ve festivallerde icracı olarak

(elektronikler) yer almaya, dansçılar,

koreograflar ve video sanatçıları ile calışmalar yapmaya devam etmektedir.

Istanbul’da aldığı bestecilik, görsel sanatlar ve felsefe eğitimleri boyunca Avrupa’da ve

Türkiye’de farklı festival ve atölye calışmalarına katılmış olan Coşkunseven bestecilik alanında doktora eğtimine University of California Berkeley’de devam etmektedir.

Mert_Moralı.jpg
Can Bilir-1.jpg

1997 yılında Bursa’da doğdu.

7 yaşında Bilkent Müzik ve Bale İlköğretim Okulu’nda Keman dalında eğitimine başladı, eğitimini 1.likle bitirdi, ardından 1.likle kabul edildiği Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları lisesinden “En Yüksek Şeref” derecesiyle ve “Alanında Üstün Başarı Ödülü” ile mezun oldu.

2014’te Belçika’da yapılan Arthur Grimaux Keman Yarışmasında 1.oldu.

Önemli besteci Tolga Yayalar ile kompozisyon, Julien Salemkour ile şeflik çalıştı, Rengim Gökmen’in şeflik masterclassında Karşıyaka Oda Orkestrası’nı yöneten en genç şef oldu.

2018 yazında bizzat yaşayan efsane Maestro Daniel Barenboim tarafından Divan Orkestrası’na çağrıldı ve bu orkestranın bir üyesi oldu. 

Berlin’deki prestijli ve ünlü̈ Pierre Boulez Saal’in düzenlediği Wasmuth Lecture’da sahneye çıkması için Barenboim tarafından seçilen 4 müzisyenden biri oldu, burada Carter’ın Fantasy adlı eserini seslendirdi.

2015 yılında Dünyanın en büyük müzisyenlerinden Daniel Barenboim’in kurduğu Barenboim-Said Akademi’ye bizzat Daniel Barenboim tarafından tam burslu kabul edildi, ve bu okulun hem ilk Türk öğrencisi, hem de ilk öğrencilerinden olma şansına erişti, Halen eğitimine burada Michael Barenboim ile devam etmektedir

https://keremktuncert3.wixsite.com/keremtuncer

Mert Moralı

Mert Moralı 1992 yılında İzmir’de doğdu. Lisans eğitimini teori ve kompozisyon dalında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde ve kompozisyon dalında “Hanns Eisler” Berlin Müzik Akademisi’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde lisans eğitimini sürdürürken Vigo Konservatuvarı, İspanya’da ve Londra Kraliyet Müzik Akademisi'nde birer dönemliğine değişim programı öğrencisi olarak bulundu. Turgut Pöğün, Tolga Yayalar, Juan Eiras, Wolfgang Heiniger ve Edmund Finnis ile bestecilik çalıştı. Moralı, çalışmalarını genellikle dilbilim, otobiyografi, şiir, ve siyaset gibi konularla ilişkilendirmektedir.

Moralı, Mark Andre, Giorgio Battistelli, Joanna Bailie, Oscar Bianchi, Raphaël Cendo ve Isabel Mundry gibi bestecilerin ustalık sınıflarına katıldı.

Soprano ve trompet için yazdığı "Die Produktion des Bewusstseins" (Algının Üretimi) adlı bestesi Wilde Lieder Marx.Musik Bestecilik Yarışması'nda birincilik ödülüne layık görüldü.

Eserleri Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında , Ultraschall Berlin, Red Note New Music Festival, Forum Neue Musik, <Incubating 003>, Bilgi Müzik Günleri, Bilkent Yeni Müzik Günleri gibi çeşitli festivallerde, Array Ensemble, Ensemble Dal Niente, Hezarfen Ensemble, United Instruments of Lucilin, Ensemble KNM Berlin, Modern Art Ensemble Berlin, Ensemble Mis-en, Duo LuKo, Ensemble Proton Bern ve Plug gibi pek çok profesyonel müzik topluluğu tarafından seslendirildi. 

Berlin’de yaşayan Mert Moralı, Yüksek Lisans eğitimini kompozisyon dalında, Eun-Hwa Cho’nun öğrencisi olarak “Hanns Eisler” Berlin Müzik Akademisi’nde sürdürmektedir.

Can Bilir

Bir besteci, gitarist, ve araştırmacı olarak Can Bilir’in müziği çok yönlüdür. Disiplinlerarası çalışmalarında çağdaş ses manzaraları, ses üretim ve tasarımları, ve Antroposen müziği üzerine odaklanır; bununla birlikte qualia ve duygu–etkime, karmaşık pitch algılamaları ve timbre aracılığıyla vücut bulur. Eserleri ABD, Avrupa, Batı Asya, ve Güneydoğu Asya’da geniş bir coğrafyada çalınmaktadır. Dr. Bilir, New York the MET için Aizuri Quartet ve Kinan Azmeh (2018), Italya ve ABD’de düzenlenen CCA Biyenali projesi için Ariana Kim (2016 – 2017), ve JACK Quartet (2016) gibi Grammy ödüllü ve aday müzisyenlerden eser siparişleri aldı. MusMa bestecisi olarak I Solisti del Vento ile Avrupa festivallerinde yer aldı (2014 – 2016), Xak Bjerken ve Rachel Calloway ile tanınmış şair Ishion Hutchinson için aldığı eser siparişinin yanı sıra çok sayıda proje için eser üretmiştir.

Dr. Bilir, Cornell Üniversitesi’ndeki doktora çalışmalarını 2019’da tamamladı; burada öğretim görevlisi, Cornell Senfoni Orkestrası yardımcı şefi, Teori Bölümü asistanı, ve Cornell Elektroakustik Müzik Merkezi asistanı olarak çalıştı. Cornell Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı ve Bilkent Üniversitesi’nde Müzik Kompozisyon Yüksek Lisansı derecelerini tamamladı. ABD’deki lisansüstü eğitimi için Fulbright bursuyla ödüllendirildi. Çalışmaları, Harvard Üniversitesi (2017 – 2018), IRCAM/Eastman Müzik Okulu Paris yeni müzik teorisi programı (2017), ve kendisinin Fransa ve Almanya’da yürüttüğü araştırması (2017) sonucunda bugünkü halini aldı. Hocaları Kevin Ernste, Roberto Sierra, Chaya Czernowin, Steve Stucky, Tolga Yayalar, Turgut Pöğün, Kağan Korad ve Kürşad Terci olmuştur. Dr. Bilir lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde gitar performansı üzerine tamamladı. Bugün, elektrik gitar ve naylon telli gitar ile kendi ürettiği enstrümanlar ve hazır nesnelerle performanslar yapmakta, deneysel müzik, rock, ve partimenti ile ilgilenmektedir.

https://canbilir.com/audio-samples/

Kerem Tuncer

Muahmmedcan%20Sharipov_edited.jpg
mert kocadayı.png

1994 yılında Taşkent'te doğdu. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi'nde Muhammedjan Turdiev ile çalıştıktan sonra halen Harald Herzl ile eğitimini sürdürdüğü Salzburg Mozarteum Üniversitesi'ne kabul edildi. 2004 yılında Gulden Turalı Ulusal ve Belçika’da düzenlenen uluslararası yarışmalarda üçüncülük ödülünü kazandı. Uluslararası ‘Remember Enescu’ ve Ricci Mozarteum Violinwettbewerb gibi yarışmalarda da birincilik sahibi oldu.

2019 yılında Mozarteum Üniversitesinin düzenlediği ‘’Paul Roczek’’ ödülüne layık görüldü. Muhammedjan, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Çukurova Senfoni gibi orkestralar eşliğinde solist olarak sahne aldı. Ayrıca aktif olarak çeşitli resital ve oda müziği konserleri veriyor.

Robert Canetti, Mintcho Minchev, Ilya Grubert, Vladimir Spivakov, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Hiro Kurosaki, Leila Schayegh, Enrico Onofri, Özcan Ulucan, Ellen Jewett, Alexander Bonduransky, Wolfgang Redik, Imre Rohmann, Alasdair Tait, Rainer Schmidt, Kristian Bezuidenhout gibi sanatçılarla solo ve oda müziğiı çalıştı.

‘’Robert Canetti’’, ‘’George Enescu’’, ‘’Schubert in Bad Gastein’’ gibi festivallerde yer aldı.

Pacific (PMF), Lucerne ve Verbier gibi festivallere davet edildi. Camerata Salzburg’da misafir sanatçı olarak bir çok uluslararası festivallere katıldı. Bu müzikal faaliyetlerin içinde  Menahem Pressler, Pinchas Zukerman, Teodor Currentzis, Valery Gergiev, Mikhail Pletnev, Sir Simon Rattle, Gianandrea Noseda, Gabor Takács-Nagy, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Thomas Hengelbrock ve Andrew Manze gibi sanatçılar ile konser verdi.

2018 yılında Balthasar Neumann Chor und Ensemble’nin kurduğu ‘historical informed performances’ akademisinin üyesi oldu.

Mert Kocadayı

Mert Kocadayı İzmir'de doğdu. Müziğe, 2002 yılında İzmir Ümran Baradan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde viyola ve piyano eğitimi alarak başladı. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Teori – Kompozisyon Ana Sanat Dalı'na kabul edildi. Bu süre içerisinde çalışmalarını Uğraş Durmuş, Turgut Pöğün ve Tolga Yayalar ile sürdürdü. Lisans programı boyunca birçok seminer ve ustalık sınıfına katıldı, Donaueschingen Müzik Günlerinde yer aldı. 2015 yılında Avusturya Salzburg Mozarteum Üniversitesi yüksek lisans programına kabul edildi. Çalışmalarına Tristan Murail ile başlayan besteci, 2016 yılından itibaren Reinhard Febel gözetiminde devam etti. Bu süre içerisinde British Council, Lozan Festivali, Viyana Yeni Müzik Günleri ve daha birçok kurum tarafından düzenlenen organizasyonda aktif olarak yer aldı. Kocadayı, calışmalarını ve yaşamını Salzburg'ta sürdürmektedir. 

Engin Dağlık

2019 yılından bu yana Kaliforniya’da ikamet etmekte olan besteci, müzisyen ve sanatçı Engin Dağlık; mekan kavramını farklı yaklaşımlarla ele alarak sahne, galeri ve kamusal alanlar için işler üretmektedir. Mekansal ses teknikleri ve interaktif dizaynlar üzerine araştırmalar yapan sanatçı, kullandığı yöntemlerle izleyici ve dinleyicinin görsel-işitsel deneyimi üzerinde etki yaratmayı amaçlamaktadır.

Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde lisans eğitimine başladığı zamandan bu yana, bir çok festival ve sergide işleri sergilenen Dağlık, 2019 yılında Bilkent Üniversitesi’nde kompozisyon alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Eğitim ve araştırmalarına Stanford Üniversitesi’nde devam etmekte olan sanatçı, aynı zamanda çeşitli projelerde perküsyoncu ve elektronik müzisyen olarak yer almaktadır.

www.engindaglik.com

Muhammedjan Sharipov

Çellolar

Viyolonseller

Gokhan_Bağcı_18.12.2019_Konser.jpg
ugurlu_senay.jpg

1990 yılında Antalya’da doğdu. İlk müzik eğitimini Muzaffer Ayhan ve Cansu Olgun'dan aldı. Akademik viyolonsel çalışmalarını Veronika Yeliz Efe, Prof.Engin Sansa, Arthur Rahmatulla, Prof. Ozan Tunca ve Prof. Peter Bruns ile tamamlayan Bağcı, Balazs Mate, Ruth Phillips, Mauro Valli, Markku Luolajan-Mikkola, Stephan Forck, Johannes Moser, Jean-Guihen Queyras, Wolfgang Boettcher, Benyamin Sönmez, Çağ Erçağ'ın viyolonsel ustalık sınıflarına katılarak eğitimine devam etti.Türkiye'de ve Avrupa'da konserler gercekleştiren Bağcı, 2012 yılında Hezarfen Ensemble’a davet edilerek oda müziği kariyerine başladı. Hollanda, Fransa, Almanya, İtalya'da ki konserlerde Türk bestecilerinin yeni müzik eserlerini icra etti. Aynı zamanda genç kuşak besteci eserlerinin ilk kayıtlarını ve ilk seslendirmelerini gerçekleştirerek katkıda bulundu. Amerikalı besteci Micheal Ellison'ın “Mevlana, Say I am” adlı çağdaş oda opera cd kaydını Hezarfen Ensemble ile gerçekleştirdi ve Rotterdam Operadagen'da dünya prömiyeri yaptı. Berlin'in en önemli yeni müzik festivali olan Marz Musik Festivali konseri 'Live in Berlin' etiketi ile canlı konser kaydı olarak yayınlandı. Berlin Konzerthaus, Berlin Philharmonic Kammermusiksaal, Amsterdam Concertgebouw, Roma Santa Cecilia Hall, Hong Kong Art Center, İstanbul Aya İrini, Kölner Philharmonic Hall, Paris Theatre des Champs-Elysees konser salonlarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi.

Ellen Jewett, Mısırlı Ahmet, Nina Janssen, Tatjana Masurenko, Sarah Chang ile oda müziği konserleri gerçekleştiren Bağcı, Trio Ba grubu ile L.van Beethoven'ın yazmış olduğu bütün piyano üçlülerini seri halinde Ankara/Türkiye'de ilk kez seslendirmiştir.

2016 yılından bu yana BEGOA Ensemble'ın "G" harfini temsil etmektedir. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyolonsel grubu asil üyesi ve Gedik Filarmoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olarak sezon konserlerine katılmaktadır. Bağcı aynı zamanda Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali ortak sanat yönetmenliği yapmaktadır.

https://www.mehmetgokhanbagci.com/

Can Kazaz

"İstanbul doğumlu müzisyen Can Kazaz, 2009 yılında üniversitede Fizik öğrenimini bırakarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde müzik eğitimi almaya başladı. Lisans eğitimi sırasında Erasmus değişim programına katılarak Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi’nde müzik kompozisyon çalışmalarında bulundu.

Kompozisyon ve orkestrasyon üzerine Tolga Zafer Özdemir, Rytis Mažulis, Tolga Tüzün, Marius Baranauskas, Selen Gülün, Turgut Pöğün ile çalıştı. Ayrıca  İlhan Usmanbaş, Richard Boulanger, Kim Cascone, Stephen Hartke, Kamran İnce ve Onur Türkmen gibi bir çok önemli bestecinin ustalık sınıflarına ve çalıştaylarına katıldı.

Akustik ve elektronik eserleri Türkiye ve Litvanya’nın çeşitli şehirlerinde seslendirildi. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden bölüm birinciliği ve yüksek onur derecesiyle mezun oldu. İsviçre’de düzenlenen Pre-Art uluslararası bestecilik yarışmasında, geliştirmekte olduğu kompozisyon yönteminin ilk eseri olan “Ada”, mansiyon ödülüne layık görüldü.

Akustik ekoloji çalışmalarının yanısıra özgür doğaçlama, şarkı yazarlığı ve medyaya müzik alanlarında da aktif çalışmalarını sürdürüyor.

https://www.youtube.com/channel/UCkwmX2uWicIDcRsktQQkJbA

Senay Ugurlu

Senay Uğurlu'nun -Monachopsis- adlı eseri sihirli renkleri ışıltılı ifadelere yükseltiyor.” Luzerner Zeitung

Müzisyen olmayan bir aileden gelen besteci Senay Uğurlu (d.1997), müzik eğitimine küçük yaşlarda piyano çalarak başladı. Ankara Devlet Konservatuarı'ndaki piyano eğitiminin ardından Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde #üt eğitimine devam etti ve ardından Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Teorisi ve Kompozisyon bölümünde lisans derecesi aldı.

Ayrıca 2020 yılında Pre-Art Solistleri tarafından düzenlenen 12. Pre-Art Yarışmasında 'Monachopsis II: Kintsugi' adlı eseriyle 3.lük ödülüne layık görülmüştür. Öğreniminden bu yana önemli ustalık sını#arına ve Lucerne Festival Academy, Impuls Festival, Klasik Keyi#er Composer Cauldron, Bilkent Composition Academy, International Young Composers Academy in Tchaikovsky-city gibi önemli festivallere katılmış ve bu festivallerde Beat Furrer, Wolfgang Rihm, Dieter Ammann, Isabel Mundry, Mark Andre, Hanna Eimermacher, Samir Odeh-Tamimi ve Mahir Cetiz gibi değerli bestecilerle çalışma fırsatı bulmuştur.

Eserleri Ensemble Modern, Ensemble Cairn, Hezarfen Ensemble, Ensemble Reheard, Birdbrains Duo, Ensemble X, Collegium Novum Zürich ve Lucerne Festival Contemporary Orchestra Ensemble tarafından çeşitli workshop ve önemli konserlerde seslendirildi.

Uğurlu'nun son performanslarından biri de TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen “Duyguların Coğrafyası, Ankara” adlı 8. sergisi kapsamında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde sergilenen 5 kanallı sabit ortam için “Çeper” oldu.

“Monachopsis I: Mirror” adlı eserinin Almanya prömiyerini Oper Frankfurt'ta Wolfgang Rihm moderatörlüğünde Ensemble Modern ile Happy New Ears konserlerinde, “dep. R(i)e. vi. la. ton isimli 2019 yılında yazılan ensemble müziği "Tremplin de la Création" konser dizisi kapsamında Ensemble Cairn ile Philharmonie de Paris'te seslendirildi. Ayrıca aynı eseri Avrupa prömiyerini Lüksemburg'da United Instruments of Lucilin tarafından Lüksemburg'da 33.7 Saat festivali kapsamında Kulturfabrik Esch-sur- Alzette'de yapmıştır.

Yakın gelecek konserlerinde; Uğurlu, Avrupa Birliği'nin Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen ULYSSES Network'ün desteğiyle Divertimento, IRCAM-Centre Pompidou ve Foundation Royaumont'tan yeni bir sipariş aldı. Yeni eser ensemble ve elektronik için IRCAM ile işbirliği içinde yazılacak ve prömiyeri 2023'te ULYSSES Ensemble ile Milano-Paris-Abbaye de Royaumont'taki yaz konser turu sırasında yapılacak. Pre-Art Solist için yazılan ödüllü eseri “Monachopsis II: Kintsugi”nin prömiyerinin 2023 yılında İsviçre'de yapılması bekleniyor.

Gökhan Bagcı

Dorukhan Doruk.jpg
Aida-Shirazi.jpg
Gokhan_Bağcı_18.12.2019_Konser.jpg

X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da aralarında bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç çellist Dorukhan Doruk, genç yaşına rağmen Wiener Konzerthaus, Zürih Tonhalle, Cenevre Victoria Hall, gibi Avrupa’nın en önemli salonlarında solo ve oda müziği konserleri vermiş, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışını yapmış olmasının yanısıra, Verbier Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, Bodensee Festivali, Ozawa-Matsumoto Festivali gibi saygın festivallerde solist olarak sahne almıştır.

Çok çeşitli ödüller ve birincilikler kazanmış olan sanatçı Yo-Yo Ma, Gary Hoffman, David Geringas, Steven Isserlis, Ralph Kirshbaum, Jens Peter Maintz, Torleif Thédeen, Antonio Meneses gibi dünyaca ünlü çellistlerle çeşitli uzmanlık kurslarında çalışmıştır.

Almanya’daki 4 yıllık öğrenimi boyunca DAAD bursuna layık görülen sanatçı, 2013 yılında Seiji Ozawa Uluslararası Akademisi’ne katılmış, 2016-2018 yılları arasında Mariss Jansons yönetimindeki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalmıştır. Güher&Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi çerçevesinde 2010-2017 yılları arasında enstrüman ve yaşam bursuyla desteklenmiş olan Doruk, eğitimine Universität der Künste Berlin’de Prof. Jens Peter Maintz’in sınıfında Konzertexamen(doktora) öğrencisi olarak devam etmekte ve kendisine “Deutsche Stiftung Musikleben” Vakfı’nın enstrüman fonundan temin edilen “Paolo Antonio Testore” yapımı bir çelloyla çalmaktadır.

Alican Çamcı

Alican Çamcı, oda toplulukları ve orkestra için konser müziği, elektroakustik kompozisyon, ve ses enstalasyonu gibi farklı alanlarda yapıt üretmektedir. Son dönemdeki çalışmaları ses ortamının belgesel niteliğini araştırma üzerine kuruludur. Bu durumu saha kayıtları, röportajlar, bulunan sesler ve gündelik nesneleri canlı performans ile ilişkiye sokarak incelemektedir. Yapıtları, Ensemble Dal Niente, eighth blackbird, Ensemble Intercontemporain, International Contemporary Ensemble, Le Nouvel Ensemble Moderne, Oerknal!, Zöllner-Roche duo ve the [Switch~ Ensemble], gibi topluluklarca icra edilmiştir. Konser müziğinin yanısıra, yönetmen ve sanatçı Deniz Tortum’un filmleri için ses dizaynı ve film müziği yapmaktadır. Bu film ve video yapıtları IFFR 2020, Sharjah Biennial Istanbul Offsite 2017, IFF Colombo 2014, SXSW 2013, !F Istanbul 2013, and 22. İstanbul Kısa Film Festivali gibi festival ve sergilerde gösterilmiştir.

Aida Shirazi

Tahranda doğan ve yetişen Aida Shirazi bir akustik ve elektroakustik bestecisidir. Shirazi’nin müziği The NewYorker tarfından ‘’iyi yapılmış ve ‘’etkileyici’, San Francisco Classical Voice tarafından ise ‘’fevkalade yaratıcı’ olarak nitelendirilmiştir.

Shirazi solo, şan, oda müziği, orchestra ya da elektronik eserlerinin yapısında öncelikle Farsi ve İngiliz dili ve edebiyatından olduğu kadar İran klasik müziğinden de esinlenerek sesin tınısına yoğunlaşır.

Müzikleri diğerlerinin yanısıra Manifeste, Mostly Mozart, MATA, New Music Gathering, Direct Current, Taproot, and Tehran Contemporary Music Festival  Maison de la Radio France, Lincoln Center, Kennedy Center, National Sawdust,  DiMenna Center, Orchestre Philharmonique de Radio France, Miranda Cuckson, International Contemporary Ensemble, Quince Ensemble, Ensemble Dal Niente, Left Coast Chamber Ensemble, Empyrean Ensemble, ve Bilkent Symphony Orchestra gibi festivaller ve konser serilerinde seslendirilmiştir.

Bu günlerde California Üniversitesi, Davis’de Kurt Rhode ile doktorası üzerine çalışmaktadır. Kendisi Pablo Ortiz, Mika Pelo, Yiğit Aydın, Tolga Yayalar, Onur Türkmen, ve Hooshyar Khayam ile çalışmış, ve Mark Andre, Claus-Steffen Mahnkopf, Riccardo Piacentini, ve Füsun Köksal ile master sınıflarına ve atölyelere katılmıştır. Shirazi lisans derecesini Tahran Sanat Üniversitenden ve master derecesini ise Bilkent Üniversitesinden almıştır. 1998-2004 arasında ise Parissa Khosravi Samani ile geleneksel santur müziği çakılmıştır.

Shirazi İran Kadın Besteciler Derneğinin (IFCA) kurucularındandır ve halen yönetim kurulundadır.

http://aidashirazi.com/

Dorukhan Doruk

poyraz_baltac%C4%B1gil_edited.jpg
Cengiz_Hakk%C3%84%C2%B1_Eren_edited.jpg
Gokhan_Bağcı_18.12.2019_Konser.jpg

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Müziğe 5 yaşındayken kemanla başladı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan  2015 yılında mezun oldu. 2015/2017 yılları arasında Almanya'nın Freiburg Müzik Yüksekokulu'nda master eğitimi gördü.

16 yaşından beri çok çeşitli ödüller kazanan sanatçı, birçok farklı orkestra ile solist olarak viyolonsel repertuarının seçkin eserlerini seslendirmiştir. Yo-Yo Ma, Alexander Rudin, Natalia Gutman, Steven Isserlis, Martin Ostertag, Johannes Moser, Maria Kliegel, Wolfgang Boettcher, Christoph Henkel, Gustav Rivinius, Martti Rousi gibi çellistlerle özel olarak çalışma fırsatı bulan Baltacıgil, 2015 yılında İş Sanat'ın "Parlayan Yıldızlar" konser serisinde yer almış; bu kapsamda bir resital ve sonra İş Sanat'ın 2015/2016 sezonunun açılış konserinde şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, kemancı Hande Küden ve piyanist Ferhat Can Büyük ile L. van Beethoven’ın Üçlü Konçertosu’nu seslendirmiştir.

Baltacıgil, solist olarak ve oda müziği grubu Trio Likya ile yaptığı düzenli konserlerin yanı sıra; Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nda yardımcı grup şefliği yapmakta, diğer yandan da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda viyolonsel dersi vermektedir.

Cengiz Hakkı Eren

Hakki Cengiz Eren'in çalışmaları ABD, Avrupa, Brezilya ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerde seslendirilmiştir. Çalışmaları Garth Knox, Juliet Fraser, Ensemble Schallfeld, Ensemble Modern, Ensemble Móbile, Ensemble Suono Giallo, Ensemble Composit,, Argus Dörtlüsü, Meiter topluluğu ve Ensemble Modern gibi solistler ve topluluklar tarafından icra edilmiştir.

 

2017'de Royaumont vakfı tarafından Meitar Topluluğu için yeni bir eser yazmak üzere komisyon kazandı. Kazandığı uluslararası ödüller arasında Hans J. Salter’ı Anma Ödülü, MIGF kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü, Donald Aird Earplay Yarışması (finalist) ve  Amerikan Ödülü (finalist) yer almaktadır.

 

2008-2017 yılları arasında Royaumont Voix Nouvelles, Sound of Wander, Darmstadt Yaz Kursu, Impuls akademisi, IlSuono Akademisi, Kompozit Festivali, Musiikin aika, Etchings Festivali, Soundscape Festivali ve Los Angeles Microfest festivali dahil olmak üzere çeşitli uluslararası festivaller, atölyeler ve master classlara katıldı. Bu gibi ortamlarda Philippe Leroux, Alex Mincek, Pierluigi Billone, Stefan Prins, Simon Steen-Andersen, Mauricio Sotelo, Klaus Lang, Francesco Filidei, Beat Furrer, Franck Bedrossian, Mark Andre, Onur Türkmen, Joël Bons, ve Michael Quell gibi uluslararası alanlarda nam salmış  isimlerle beraber çalıştı.

 

Peabody Enstitüsünde klasik gitar performansı alanında lisans derecesini tamamlamasının ardından Michigan Üniversitesinde  kompozisyon alanında yüksek lisans yapmıştır. Yakın zamanda, başlıca öğretmenlerinin Stephen Hartke, Donald Crockett ve Sean Friar olduğu USC Thornton Müzik Okulu'ndan beste alanında doktora unvanını kazanmıştır.

 

İlgi alanları arasında çağdaş müzik, mikrotonal yaklaşımlar, akortlama sistemleri, spektralizm, erken müzik, lavta ve barok gitarı repertuvarı bulunmaktadır. Kariyerinin önemli bir parçasını öğretmenlik olarak değerlendiren Cengiz, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde teori ve beste dersleri vermektedir.

www.hakkicengizerencomposer.com

Idil Özkan

İdil Özkan, piyanist ve besteci. İstanbul Devlet Konservatuarı- Piyano Performans Bölümü’nü yarı zamanlı olarak bitirdi. Gençlik Jugend Musiziert yarışmalarında klasik piyano ve eşlik dallarında, 1991 Roma Mozart Yarışması’nda 3.lük ve 1994 Kahire Gençlik Yarışması’nda 1.lik gibi çeşitli ödüller aldı. Konservatuarla eş zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi – Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Caz ve doğaçlama müziğe ilgi duyarak Berklee College of Music’e girdi. Berklee’de Film Müziği okuyarak, ilk beste çalışmalarına başladı. Daha sonra New York’ta besteci ve piyanist Lera Auerbach’ın yanında çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra İTÜ-MİAM’da (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) besteci Michael Ellison’la yüksek lisansını yaptı. Çağdaş klasik müzikler yanında film ve televizyon için besteler yaptı, çeşitli görsel sanatçılarla ortak projeler için müzik yazdı. Eğitiminin temelinde klasik batı müziği olsa da popular müzikler dahil çeşitli müzik türlerine ilgi duyar. İlhamlarını genelde doğadan, müzikten ve kitaplardan alır.

Müziğin dinleyici üzerindeki etkisi ve dönüştürücü gücü sistematik olarak tekrar ve analiz edilemeyen bir olgu. Bu nedenle de müzik yapay zekanın hala insana üstün gelemediği ender alanlardan biri. Son çalışmalarımda, müziğin bu dönüştürücü gücünü spesifik bir şekilde kullanmak üzerine, müziğimde zihnin kendi haline bırakıldığındaki serbest hareketlerini yansıtan deneyimler, uyku ve uyanıklık arasındaki dönemi andıran serbest bir akışkanlık yaratmak üzerine çalışıyorum.

www.idilozkan.com

Poyraz Baltacıgil

bottom of page