Brandenburg Konçertolarını
Yeniden Düşünmek

brandenburgstitlepage.png

6 Brandenburg konçertosunun genç bestecilerinden 2 yeni beste ile birlikte çalınacağı bir konser programı. Bu konserler Eylül 2021 de Klasik Keyifler Kapadokya Müzik festivalinin bir parçası olarak icra edileceklerdir.

 

1721’de Bach farklı enstrüman kombinasyonlarından oluşan 6 konçertoluk bir koleksiyonu Berlin’deki Brandenburg Margrave’ine (Kutsal Roma İmparatorluğunun askeri komutanı) göndermiş. Müzik tarihçilerinin çoğunluğu bu gönderinin bir çeşit iş başvurusu olduğu konusunda hemfikirler, ancak öyle görünüyorki bu başvurudan bir sonuç çıkmamış. Bu el yazmaları daha sonra 1849’da tekrar keşfedilmiş ve  günümüzde oda müziği konser serilerin en sevilen eserleri arasındadır.

 

KK bestelenmelerinin 300’cü yılında bu hayat ve neşe dolu barok şahaserleri Türk bestecilerinden 2 yeni eser siparişi ile anmak istiyor. Aslında 6 konçertonun da yeni varyasyonlarını sipariş etmeyi düşünmüştük, ancak maddi imkanlarımız şimdilik bu kadarına yetiyor.  Bu yeni besteler Bach’ın eserleri ile aynı esntrümantasyonda olacaklar, ve Bach’ın eserleri ile birlikte icra edilecekler. Bu konserler 10. KK Kapadokya festivalinin bir parçası olacaklar.

Bu yeni konçertoları için yapılan açık çağrıya gelen başvurulardan iki genç kadın besteci seçildi. 3. ve 5. konçertoların enstrümanları ile yeni besteler yapmaya başladılar. Premierleri Eylül ayında Kapadokya'da yapılacak. Seçilen iki besteci Zeynep Toraman ve Sabina Khujaeva oldular. Kendilerini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Sonuçları hep beraber Eylül ayında Kapadokya'da göreceğiz. Kısa biyografileri aşağıda.

Bu muhteşem konçertoların diğer dördünün de yeni versiyonlarını kaynak bulabilirsek 2021niçinde sipariş edebilmeyi umuyoruz. 

Zeynep Composer Photo.jpg

Zeynep Toraman, Somerville, MA'de yaşamakta ve çalışmakta olan besteci ve akademisyendir. Sanatsal pratiğe dayalı çalışmasında kendi oluşturduğu kütüphaneyi bir arşiv olarak kullanip, metinlerin (bu kelimeyi en geniş anlamıyla alarak) bestecilik çerçevesinde birbirleriyle etkileşime girme yollarını otobiyografik, şiirsel, kurgusal ve tarihsel bağlamda ele alarak metinler arası yöntemle araştırıyor.

Eserleri Lauren Cauley, ELISION Ensemble, Ensemble Linea, Quatuor Diotima, Distractfold Ensemble, Ensemble Adapter, Amie Weiss and Nicola Barbieri, Noam Bierstone, ve the Wet Ink Ensemble tarafından icra edildi. Ayrıca Darmstadt Summer Course (Darmstadt, Almanya), Summer Academy Schloss Solitude (Stuttgart, Almanya), IRCAM ManiFeste (Paris, Fransa) ve Wet Ink Large Ensemble Readings (New York, NY) gibi festivallerde seslendirildi. 

Doktora çalışmalarına halen Harvard Üniversitesi’nde Chaya Czernowin ve Hans Tutschku'nun danismanliginda devam etmektedir.

Sabina.jpeg

Sabina Khujaeva (d. 1988) Özbekistan kökenli ve şu anda Türkiye'de yaşayan bir bestecidir. Müzik kariyeri erken yaşlardan itibaren klasik  piyanist olarak başladı. Besteci olarak eğitimine Özbekistan Devlet Konservatuarı'nda ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde  devam etti. Onun ses dünyası, doğu müziğinin enerjisine ve maneviyatına dayanıyor. Bestecı geleneksel enstrümanların Avrupanın klasik enstrümanlarlarının tını karışımlarını araştırıyor. 21. Yüzyılda Kültürler Arası Müzik Yaratmak Konferansı'nda bestecinin “Luminescence” eseri (İstanbul, 2017) Hezarfen tarafından seslendirildi. Ayrıca, uluslararası Omnibus Laboratorium atölyelerinde işbirliği yaptı ve bestecının “Hat” (2015, Taşkent) eseri ödüllendirildiği. Keman ve orkestra için konçertoları 2011 ve 2014 yıllarında Özbekistan Devlet Orkestrası tarafından seslendirilmiştir. Son yıllarda Sabinanın eserlerı çeşitli ustalık sınıfları, konferanslar ve müzik festivallerinde aktif olarak yer almaktadır. Şu anda,  İTÜ Müzikte İleri Araştırmalar Merkezi'nde Doktora öğrencisı.  Mekansal ve üç boyutlu müzik onun araştırma konularından biridir. Sabina ayrıca elektroakustik kompozisyonlar da yaratıyor. Eserleriden biri  “Wings” Sesin Yolculuğu Festivali (İstanbul, 2016) ve Mixtur Festivali (Barselona, ​​2018) programında yer aldı.