top of page

6 Çağdaş Brandenburg Bestecisi

Zeynep Toraman
Zeynep Composer Photo.jpg

Somerville, MA'de yaşamakta ve çalışmakta olan besteci ve akademisyendir. Sanatsal pratiğe dayalı çalışmasında kendi oluşturduğu kütüphaneyi bir arşiv olarak kullanip, metinlerin (bu kelimeyi en geniş anlamıyla alarak) bestecilik çerçevesinde birbirleriyle etkileşime girme yollarını otobiyografik, şiirsel, kurgusal ve tarihsel bağlamda ele alarak metinler arası yöntemle araştırıyor.

Eserleri Lauren Cauley, Elision Ensemble, Ensemble Linea, Quatuor Diotima, Distractfold Ensemble, Ensemble Adapter, Amie Weiss and Nicola Barbieri, Noam Bierstone, ve the Wet Ink Ensemble tarafından icra edildi. Ayrıca Darmstadt Summer Course (Darmstadt, Almanya), Summer Academy Schloss Solitude (Stuttgart, Almanya), IRCAM ManiFeste (Paris, Fransa) ve Wet Ink Large Ensemble Readings (New York, NY) gibi festivallerde seslendirildi. 

Doktora çalışmalarına halen Harvard Üniversitesi’nde Chaya Czernowin ve Hans Tutschku'nun danismanliginda devam etmektedir.

Sabina Khujaeva
Sabina.jpeg

(d. 1988) Özbekistan kökenli ve şu anda Türkiye'de yaşayan bir bestecidir. Müzik kariyeri erken yaşlardan itibaren klasik  piyanist olarak başladı. Besteci olarak eğitimine Özbekistan Devlet Konservatuarı'nda ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nde  devam etti. Onun ses dünyası, doğu müziğinin enerjisine ve maneviyatına dayanıyor. Bestecı geleneksel enstrümanların Avrupanın klasik enstrümanlarlarının tını karışımlarını araştırıyor. 21. Yüzyılda Kültürler Arası Müzik Yaratmak Konferansı'nda bestecinin “Luminescence” eseri (İstanbul, 2017) Hezarfen tarafından seslendirildi. Ayrıca, uluslararası Omnibus Laboratorium atölyelerinde işbirliği yaptı ve bestecının “Hat” (2015, Taşkent) eseri ödüllendirildiği. Keman ve orkestra için konçertoları 2011 ve 2014 yıllarında Özbekistan Devlet Orkestrası tarafından seslendirilmiştir. Son yıllarda Sabinanın eserlerı çeşitli ustalık sınıfları, konferanslar ve müzik festivallerinde aktif olarak yer almaktadır. Şu anda,  İTÜ Müzikte İleri Araştırmalar Merkezi'nde Doktora öğrencisı.  Mekansal ve üç boyutlu müzik onun araştırma konularından biridir. Sabina ayrıca elektroakustik kompozisyonlar da yaratıyor. Eserleriden biri  “Wings” Sesin Yolculuğu Festivali (İstanbul, 2016) ve Mixtur Festivali (Barselona, ​​2018) programında yer aldı.

Akın Kilis
Akın Photo_edited.jpg

Besteci 1998 de Adana’da doğdu. 2016’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde kompozisyon bölümüne başladı. Müzikleri, 10. ve 11. Sesin Yolculuğu: Genç Besteciler Festivali’nde seslendirildi.  Bugüne kadar Mark Andre, Shih-Hui Chen, Hideki Kozakura, Michael Edward Edgerton, Samir Odeh-Tamimi, Stephan Lienenkamper, Kamran İnce, Onur Türkmen, Yiğit Aydın, Mahir Cetiz gibi isimlerin masterclass ve seminarlerine katıldı. 2018’de Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen The Second Everlasting Hope: Gustav Mahler & Terezin Composers Festival’den aldığı davet ve eser siparişi kapsamında, “Stepwise to the Tenebrous Aura” adlı Pierrot Ensemble müziğini besteledi ve 25 Nisan 2019’da bu müziğin prömieri “Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu” tarafından İstanbul Beyoğlu İtalyan Sinagogu’nda yapıldı. Erasmus Kapsamında HfMT Hamburg’da Gordon Kampe ve Alexander Schubert ile çalıştı. 2021 de müziği “Parodies of a Ballade”, Hollandalı ensemble Oerknal tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni müzik Festivali Kapsamında icra edildi. 2021’de “If We Had Not Get Divided” müziği İtalya’da düzenlenen 4th Concorso Internazionale Di Compozione “Appasionato Ensemble” yarışmasında mansiyon ödülü aldı. Şu an aynı okulda kompozisyon çalışmalarına Özkan Manav ile yüksek lisans 2. sınıfta devam etmektedir. Besteci, İstanbul Composer Collective’e ve besteci arkadaşları Masis Taşı, Emircan Pehlivan ve Mithatcan Öcal’a teşekkür eder.

Toykan Efe Kahraman
Toykan Photo.jpeg

Kompozisyon çalışmalarına 2017 yılında Yaşar Üniversitesinde Mehmet Can Özer ile başladı. Eserleri, “Kapadokya Besteciler Kazanı" - Kapadokya (2018), “Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Festivali” - İstanbul (2019), “VIII.IMCNM Contrast Festival” - Lviv (2019), “Festival DME” - Lisbon (2021), “II.İzmir Yeni Müzik Günleri” - İzmir (2021) gibi çeşitli festivallerde Ensemble X, Diskant Ensemble, Ensemble Nostri Temporis, Ensemble Lovemusic Collective ve Ensemble KNM - Berlin tarafından seslendirildi.

Ayrıca; Helena Tulve, Marco Stroppa, Mahir Cetiz, Onur Türkmen, Simon Vosecek, Sławomir Wojciechowski, Sergej Maingardt, Anna Korsun, Dimitris Andrikopoulos, Søren Nils Eichberg, Vassos Nicolaou, Raphaël Cendo, Jaime Reis ve Valerio Sannicandro ile çalışma fırsatı buldu.

Kahraman, çalışmalarına halen Yaşar Üniversitesi’nde Füsun Köksal ile devam etmektedir.

Berkant Gençkal
Berkant fotoJPG.jpg

Berkant Gençkal 1977 yılında Bulgaristan’da doğdu. İlk derslerini babası Yusuf Gençkal’dan aldı. 1989 yılında dönemin Bulgar rejimi tarafından süregelen asimilasyon ve baskılar sonucu Türkiye’ye ailesiyle beraber zorunlu göçe tabi tutulmuştur. 1991 yılında, Prof. Nergis Şakirzade Sarı ile piyano eğitimini devam ettirdi. Zarife Bakihanova ile armoni, Elhan Bakihanov ile kompozisyon çalıştı. Kompozisyon çalışmalarını Peter-Jan Wagemans ile sürdürdü. René Uylenhoet’ten elektronik müzik dersleri aldı. Michael Ellison ile İleri Teori, Robert Riegle ile etnomüzikoloji çalıştı.

Besteci, 2000 yılında Britanya Konsolosluğu’nun düzenlediği “Yılın Genç Müzisyeni” yarışmasında eseri “Piyano, Yaylılar ve Vurmalılar için Süit” eseri ile mansiyon kazandı. 2002 yılında Eczacıbaşı yarışmasında “Bakire Hikayeler” ile ikincilik; 2006 yılında aynı yarışmada “Suite Trakia” ile birincilik kazandı. ISCM’nin 2006 Stuttgart’ta düzenlediği festival ülke temsilcisi olarak katıldı ve eseri “2 Views Orient” ile önemli bir başarı kazandı. 2008 yılında İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen “Culturscapes” yarışmasında eseri “Sonsuzluğun Mağarasından Bir Şarkı” ile üçüncülük kazandı.

Besteci, yapıtlarında geleneksel tekniklerden ayrılmamaktadır. Çağdaş ve modern tınıları ekleyerek sentezleme yoluna gitmesi eserlerindeki postmodern dokuyu ortaya çıkarmaktadır. Ezgiler ise her zaman vazgeçemediği temel yapı taşlarındandır. 2004 yılından bu yana Eskişehir’de çalışmaktadır.

Emircan Pehlivan
Emircan foto.jpeg

1998, Çarşamba doğumlu. Bestecilik çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Performansı yapılmış yapıtlarından bazıları: Gyroscope (2018), Hafız Burhan (2019), Antiqua

Fragmentorum (2020), Burlesk; Piç Ardaş (2020), Ricercare a 5 (2021), Photochromosomes (2021), Simultankontrast (2021), Dolapdere Concerto (2021)

bottom of page