top of page

Yaylı Dörtlü

Programı

2018

Genç Sanatçılar  Yaylı Dörtlü Programı merkezinde oda müziği olan kapsayıcı, dahil edici bir programdır. Her katılımcı genç sanatçı hocalarla birlikte aynı grup içinde çalışma ve çalışılan oda müziğini KK Kapadokya 2018 festivali konser programlarında çalma şansına sahip olacaktır. Günlük solo ve oda müziği derslerinin yanısıra, Barok Yorumlama, Orkestra Parçalarını Hazırlama, Yorumcular için Teknoloji, gibi konularda seminerlere katılacaklardır.

 

Her genç sanatçıya festival başlamadan önce hazırlamaları gereken farklı oda müziği parçaları verilecek, ve bunların çalışılmış olması beklenecektir. Çalışmamış olarak gelen genç sanaçılar, festival gruplarındaki yerlerini kaybedebilirler ! Gündelik dersler bu repertuar üzerinden yapılacaktır

 

Her genç sanatçı Bach’dan 2 bölüm, 2 bilinen orkestra parçası, ve ustalık sınıfı (Master Class) için maksimum 10 dk’lık bir solo eseri hazırlamalıdır.

 

Her katılımcı genç sanatçı bu 2 hafta içinde 3 defa 45’er dakikalık özel dersler alacaktır. Oluşturulacak oda müziği grup dersleri ve konseri dışında, festivale gelen sanatçılar ile festival konserlerine dahil ederek konserlerde şans verilecektir.

Atölye tarihleri: 26 Ağustos - 9 Eylül

Yaş: 18 - 30
Kontenjan: 4 Yaylı Dörtlü / ' 8 keman, 4 viyola, 4 viyolonsel '

 

Başvuru son tarihi: 10 Ağustos

Kabul edilme bildirim tarihi: 15 Ağustos

 

Katılım ücreti 2 hafta için 500 Euro, 1 hafta  için 300 Euro. Kapasite sınırlıdır ve öncelik 2 hafta katılıcaklara verilecektir. Katılım, konaklama ve ödeme detayları Başvuru formu sayfasında. Kısıtlı sayıda burs verilecektir.

 

KK 2018  Hoca/Sanatçıları

 

Ellen Jewett, keman 

Rebekka Hartmann, keman 

Onder Baloglu, keman 

Kıvanç Tire, keman 

 

Tatjana Masurenko, viyola ( 1 veya 2 viyola öğrencisi yada oda müziği grupları )

Pınar Dinçer, viyola 

 

Elizabeth Simkin, viyolonsel

Dorukhan Doruk, viyolonsel 

Ghislain Portier, viyolonsel 

Gözde Yaşar, viyolonsel

Gökhan Bağcı, viyolonsel 

 

Wolfgang Kostujak, Klavsen

 

Seminer konuları:

1- Beden farkındalığı ile gam ve teknik çalışmaları

2- Çalışma Sanatı

3- Bach’tan Romantiğe, döneme uygun icra anlayışı üzerine çalışmalar

4- Orkestra giriş sınavlarına yönelik icra ve hazırlık çalışmaları

5- Akord teori ve yöntemleri, entonasyon ve tampere sistemler üzerine tarihsel ve uygulamaya yönelik çalışmalar

6- “1001 Konser; Müzikal Hikaye Anlatıcılığı” beraberce bir sosyal yardımlaşma programı hazırlayabilmek

7- Urtext edisyonlar üzerine tartışmalar. Henle edisyonlar da dahil müzikolojik araştırma yöntemleri üzerine düşünmeler

8- Garage Band’den Bluetooth sayfa çeviricilere “yorumcu teknolojiyi nasıl kullanabilir?”

 

HOCALAR HAKKINDA:

Kıvanç Tire, (KK’nin ilk öğrencilerindendir) Gewandhaus Orkestrası’nın bir üyesidir, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’ndan çellist Dorukhan Doruk, Duisburg Filarmoni Orkestrası’nın başkemancısı ve Folkwang University of Arts, Essen hocalarından Önder Baloğlu gibi başarılı Türk müzisyenler var.  Önder aynı zamanda KK’nin sanat yönetmenlerinden biridir ve festivale Almanyadaki yaylı dörtlüsü Quart.essence ile birlikte katılacaktır.

Ayrıca yine Türkiye’den kendini oda müziği kültürünü geliştirmeye adamış genç nesil müzisyenlerden, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi, Begoa Ensemble ve Trio Ba’nın kurucularından çellist Gökhan Bağcı, (kendisi aynı zamanda KK’nin sanat yönetmenlerindendir), Fullbright burslu ve Mimar Sinan Üniversitesi hocalarından çellist Gözde Yaşar, Yaşar Üniversitesi hocalarından ve Semplice Quartet’in üyelerinden viyolacı Pınar Dinçer onlara katılacak.

Bu ekibe yurtdışından, en iyi solo CD için “Echo Klassik Prize” ödüllü Alman kemancı Rebekka Hartmann, Leipzig F.Mendelssohn-Bartholdy Müzik Yüksek Okulu’ndan Rus virtüöz ve tanınmış pedagog viyolacı Tatjana Masurenko, Janos Starker’in öğretici asistanı ve yenilikçi pedagog Ithaca College NY’den çellist Elizabeth Simkin, KK’nin kurucusu, Audubon String Quartet ‘in eski üyelerinden kemancı Ellen Jewett katılacak. Ellen’in solo keman için Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’si önümüzdeki sezon Naxos’dan yayınlanacak.

bottom of page