NEŞELİ BEETHOVEN

Program 5

NEŞELİ BEETHOVEN

Hakkında anlatılan hikayeler ve yaşadığı dönemde resmedilmiş portreleriyle bizlere sunulan Beethoven, ailesinden kalan ağır yükler ve işitme duyusundan yoksun bir gelecek ile çizilmiş kaderi yüzünden öfkelenen, dolayısıyla da hep kuralları yıkan bir asi izlenimi bırakır. Fakat eserleri nüktedanlık ve şamatacılıktan ince ve kibar esprilere kadar uzayan, pek çok mizah anlayışını barındırır; sanki hayatın komedisini görmezden gelemez. Küçükken içe dönük ve ciddi bir çocuk olan Beethoven’ın yetişkinliği de özellikle neşeli ve eğlenceli olarak nitelendirilemese de, ince bir mizah anlayışına sahip olduğu bilinir. Ölüm döşeğinde son sözlerinin kendisine o sırada hediye edilen bir kasa şarap için “Yazık, yazık, çok geç” olduğu anlatılmıştır. Fakat Beethoven hayatta ifade edemediklerini kesinlikle müziğine aktarmıştır. Erken dönemde bestelediği ikinci üçlüsünde, bir müzikal şaka ustası olan Haydn’ın etkisi açıkça görülür. Baştan aşağı neşeli ve cana yakın olan eserin son bölümünün şakacılığı komik operaları andırır. 2. Keman Sonatı ise bir karnaval havasındadır ve son bölümü tamamen nükteli ve zariftir. Berlioz, Beethoven’ın bizzat oda müziğine uyarladığı tek senfonisi olan 2. Senfonisi için  “Bu senfonide her şey gülümsüyor” diyerek en güzel yorumu yapmıştır.  

 

 

Sol Majör Piyanolu Üçlü, Op.1 No.2   (1795)

Adagio - Allegro vivace

Largo con espressione

Scherzo. Allegro

Finale. Presto

 

Keman Sonatı No.2, Op.12 No.2    (1797)

Allegro vivace

Andante, più tosto Allegretto

Allegro piacevole

 

ARA

 

2. Senfoni, Op.36, Piyanolu Üçlü için (düz. Beethoven)  (1802)

Adagio molto - Allegro con brio

Larghetto

Scherzo; Allegro - Trio

Allegro molto

Hexis Trio

Erkin Onay, keman

Çağ Erçağ, cello

Gökhan Aybulus, piyano

Erkin Onay, keman

1976 Yılında İstanbul da doğdu, keman eğitimine büyük babası Joachim Reusch ile başladı. 1989-1994 Yılları arasında 'Hannover für Müzik' de Prof. Atilla Aydın ile özel olarak çalıştı. Genel keman eğitimini Almanya Hannover de sürdürürken Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Fransa da resitaller verdi. Aynı dönemde Genç Müzisyenler festivallerine katıldı. 1990 Yılında Almanya da Genç Müzisyenler Yarışmasında ikincilik ödülü aldı. 1994 Yılında Almanya'da Freiburg Üniversitesi'nde özel yetenek sınavı ile kabul edildi ve prof. Jörg Hoffman ile çalışmalarına devam etti. 1996 yılında İsviçre'nin Winterthur müzik yüksekokuluna Gyorgy Pauk'un sınıfına kabul edildi. 1998 Yılından itibaren aynı okulda Heifetz'in son yıldız öğrencilerinden Prof. Rudolf Koelman ile çalıştı. Bu okuldan 2001 yılında 'konzertreife' Diplomasını (Konser diploması) en iyi dereceyle aldı. Erkin onay Türkiye de devlet sanatçısı prof. Suna Kan ile çalışarak 2005 yılında Sanatta Yeterlilik derecesini aldı. Yurt içi ve yurt dışı pek çok etkinliği bulunan Erkin Onay; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Cukurova, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Eskişehir Senfoni Orkestrası, DESSO ve BASSO ile Gürer Aykal, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Vladimir Altschuler ve Emil Tabakov tarafından yönetilen orkestralarda solist olarak katıldı. Türkiye, Ukrayna, Hindistan İngiltere, Almanya'da çeşitli resital ve oda müziği konserleri verdi. 1999-2004 Yılları arasında Antalya Devlet Senfoni Orkestrasının Başkemancılığını 2005-2007 yılları arasında Bilkent Senfoni Orkestrasının baş kemancılığını yaptı. Sanatçı 2007 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrasında Başkemancı olarak görevini yapmaktadır.

Çağ Erçağ, çello

1986 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Jozsef Györffy ve Prof. Doğan Cangal’dan eğitim alan Çağ Erçağ 1996 yılında mezun oldu. Öğrenimi sırasında Akdeniz Gençlik Orkestrası ile Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Mısır gibi birçok ülkede konser veren sanatçı, ayrıca Lois Claret’nin ustalık sınıfına katılma fırsatı buldu.
Gürer Aykal, Fazıl Say, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Robert Cohen, Alexander Rudin ve Daniel Grosgurin gibi birçok sanatçıyla konserler verdi; 2007’de gerçekleştirilen 35. İstanbul Müzik Festivali’nde Borusan Oda Orkestrası eşliğinde verdiği konserin yanı sıra Kıbrıs Müzik Festivali, Eskişehir Müzik Festivali, Mersin Müzik Festivali gibi birçok etkinlikte solist olarak yer aldı. Ayrıca çok çeşitli Orkestralar eşliğinde solist olarak konserler verdi. 2003’te Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası solo viyolonseli görevine getirilen Çağ Erçağ, 2002’de kurdukları ve dört viyolonselden oluşan Çellistanbul,Ateek ve 2005 yılında Prof. Gürer Aykal’ın öncülüğünde kurulan Borusan Quartet’in üyesi. 
Müzik danışmanlığını Alban Berg Quartet üyelerinden Gerhard Schulz’un yaptığı Borusan Quartet’le Maxim Vengerov, Joshua Epstein, Juilliard Quartet gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Yine Borusan Quartet’le Borusan Müzik Evi ve Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda gerçekleştirdikleri düzenli sezon konserlerinin yanı sıra,  yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konserler verdi. 2010 yılında Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri töreninde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülü aldılar. 2010 Mayıs’ında New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldu. Ayrica Ercag  2017 de Yoyo Ma ve Wynton Marsalis'in konuk sanatci olarak katildigi New York Filarmoni ve Birlesmis Milletler'in ortak projesi olan World of Peace adi altinda gerceklesen bu etkinlikte yer almistir.
Borusan Quartet’le çok çeşitli festivallerde konserler ve İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir senfoni orkestraları eşliğinde solist olarak konseler veren Çağ Erçağ, 2014 yılı Donizetti Müzik Ödülleri’nde “Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu” ödülünü aldı. Sanatçı Fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğun katkısıyla ALINAN 1740 yapımı Petrus Guarneri viyolonsel ile çalmaktadır.

Gökhan Aybulus, piyano

 

Eskişehir’de doğan Gökhan Aybulus, müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Zöhrab Adıgüzelzade ile başlamıştır. 2000 yılında Moskova Çaykovski Devlet Konservaturı’nda Prof. Naum Shtarkman’ın sınıfına kabul edilmiştir. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini 2006 yılında Naum Shtarkman ile tamamlayan Aybulus, çalışmalarını 2009 yılında Prof. Sergei Dorensky ile aynı okulda doktora düzeyinde tamamlamıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada dereceler alan sanatçı, Rusya’daki eğitimi süresince Mikhail Voskresensky, Ruvim Ostrovsky, Pavel Nersesian, Nikolai Lugansky, Andrey Pisarev ve Nina Kogan ile çalışmıştır.

Uluslararası Carniola Müzik Festivali (Slovenya), Bruckner Müzik Festivali (Avusturya), Bella Pais (KKTC) gibi festivallerin yanı sıra Türkiye, Amerika, Rusya, Ukrayna, Slovenya, Avusturya, Almanya, İspanya, İtalya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Azerbaycan ve Çin gibi birçok ülkede konserler vermiştir. 2012 yılında Rengim Gökmen’in yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Çin’in Pekin, Xi’an, Guangzhou, Shenzhen şehirlerinde gerçekleşen ve dört konserden oluşan turnede solist olarak yer almıştır. Aybulus, Brucknerhaus, Philharmonie Essen, Viyana Konzerthaus, Berlin Konzerthaus, Çaykovski Konservatuvarı Büyük Salonu, Pekin Ulusal Gösteri Merkezi (NCPA),  Xinghai Concert Hall, Shenzhen Concert Hall, Maribor Union Hall, Saraybosna Ulusal Tiyatrosu ve Vijećnica, Albert Long Hall, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu gibi dünyanın ve ülkemizin önde gelen salonlarında konserler vermiştir.

Naum Shtarkman, Nikolay Lugansky, Dora Schwarzberg, Natalia Gutman, Cihat Aşkın, Bülent Evcil, Alexander Buzlov, Roman Simovich ve Alexander Kagan gibi dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek büyük beğeni toplamıştır.

Aybulus, 2013 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından “Sanat Teşvik Ödülü”, 2014 yılında Eskişehir Yunus Emre Rotary Kulübü tarafından “Meslek Hizmetleri Ödülü” ve 2017 yılında 7. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında "Yılın Piyanisti" ödülüne layık görülmüştür.

2012 yılında doçentlik ünvanını alan Gökhan Aybulus,  halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışında solo resitaller ve oda müziği konserleri veren sanatçı, ülkemizdeki ve yurt dışındaki orkestralara solist olarak davet edilmektedir.