• Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Onur Özkaya

Kontrabas

Ustalık Sınıfı

Onur Özkaya,

Kontrabas Masterclass, KKMD Ankara

 

18-19 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek keman ustalık sınıfı Klasik Keyifler Müzik Derneği Salon 21m2'de gerçekleşecektir. Kontenjan sayısı 8 kişidir.

 

Kontrabas Ustalık Sınıfı katılım ücretleri şu şekildedir.

 

Ders Saati : 1 saat

1 adet Ders Ücreti : 200 TL, Dernek üyelerine 150 TL

Pasif Katılımcı Ücreti : 50 TL, Dernek üyelerine 20 TL

 

KKMD Adres: Ömür Sk. 26/2 B Blok Ayrancı, Çankaya/Ankara 

Telefon: 05546928982

www.kk-music.org

Gökhan Bağcı

 

 

ONUR ÖZKAYA

 

1980 yılında Ankara’da doğdu. Kontrabas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başlayıp 2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı sene Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu alarak yüksek lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında yüksek lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.

 

Özkaya 2006 yılından itibaren Münih Oda Orkestrası ve 2009 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak kontrabas grup şefliğini yapmaktadır. Diğer üyesi olarak çalışmış olduğu orkestralar; Claudio Abbado’nun daimi şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası ve Mahler Oda Orkestrası’dır. Viyana Filarmoni, Mühih Filarmoni, Bavyera Radyo Orkestrası ve Bamberg Senfoni Orkestrası’nın konserlerine misafir sanatçı olarak katılmaktadır. Ayrıca Akdeniz Gençlik Orkestrası, Avrupa Gençlik Orkestrası ve Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası'nda yer almıştır.

 

Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine solist sanatçı olarak katılmış; Fekete Gyula ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrabas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İşviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrabas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile ogerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çekya, Kore ve Tayvan resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.

 

Özkaya, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda kontrabas öğretmenliği görevine yardımcı doçent olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrabas ile çalmaktadır.

 

Ödül almış olduğu başlıca yarışmalar;

 

* 1996 Kavaklıdere Rotary Kulübü / Genç Yetenekler Müzik Yarışması Türkiye birinciliği,

 

* 1999 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali (Belçika) Oda Müziği Yarışması birinciliği,

 

* 2002 Uluslararası J. M. Sperger Kontrabas Yarışması (Almanya) Jüri Özel Ödülü,

 

* 2002 Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması (Çekya) birinciliği,

 

* 2003 Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması (İtalya) ikinciliği,

 

* 2003 Bassiona Amorosa Kontrabas Dörtlüsü ile Avrupa Kültür Ödülü (İsviçre),

Kontrabas