top of page

Korona Günlerinde KK

Sanal KK

Sei_Solo-Bach_El_yazıs-2.png

Sei Solo – Yalnız Ol

 

Sei Solo terimi ile ilk kast edilen 6 solo parça tabiki, ancak  doğru İtalyanca gramerinde  Sei Soli olması gerekiyor. Bu hali ile İtalyanca      sen yalnızsın’ anlamını taşıyor; Almancada ise emir kipinde bir anlamı var: Yalnız ol

Bach’ın eserlerine isim verirken böyle kelime oyunlarını sıkça kullandığını biliyoruz. Ayrıca 1720’de Cothen’deki bir aylık bir iş gezisinden döndüğünde ilk eşini ve ilk 7 çocuğunun annesini ölmüş bulduğunu düşünürsek bu çifte anlam oyunu daha farklı bir özellik kazanıyor, ve Bach’ın bu muhteşem kişisel eserleri nasıl yazdığına dair bir fikir sahibi olabiliyoruz.

 

İlk sayfasında ‘Sei Solo Violino senza Basso accompagnato  yazan 6 muhteşem solo keman parçasının üzerinde de 1720 tarihi var. Benzer bir şekilde bestelenen 6 solo çello eseri de var, ancak orjinal elyazımı kopyaları kayıp olduğu için onların da tam olarak ne zaman bestelendiğini bilemiyoruz.

Üyelik Çağrısı 2020-11 Nisan.JPG

KK (Klasik Keyifler),  12 senedir genç müzisyenlere ve bestecilere oda müziği becerilerini geliştirmek ve uluslararası ağlar kurmalarını sağlayacak bir platform sunmaktadır.

 

Şu yaşadığımız günlerde dünya çapındaki trajik ortamda, konser dünyasının donması yüzünden müzisyenler, tıpkı diğer kültürel alanlardaki sanatçılar gibi, hem ekonomik hem de yaratıcı açıdan çok ciddi etkilendiler. Ancak Türkiye’deki genç profesyoneller  ve serbest çalışan müzisyenler daha da ciddi bir darbe yemiş durumdalar. Bunun nedenlerinden biri de devletin klasik müziğe verdiği desteğin son on yıldır giderek azalması. Türkiye’nin kültür hayatının geleceği için bu günkü genç nesil müzisyenleri ve bestecileri desteklememiz çok önemli. Müzikal hayatımızı canlı tutmak ve çevremizi korumak zorundayız. Bunun için de müzisyenlerin yurt içinde ve dışında birbirleri ile iletişim kurmaları çok önemli. Bu iletişimi sağlayabilelim ki ortam sağlık açısından güvenli ve mali açıdan karşılanabilir olduğu ilk anda konser ve kayıt faaliyetlerine motive bir şekilde dönebilelim.

 

Bunu sağlayabilmek için biz de Klasik Keyifler olarak destek olalım istedik ve bir proje başlattık.

 

Bu kampanyadaki destekleriniz (dernek üyelik aidatları) özellikle genç/yaşlı serbest çalışan ve başka geliri olmayan müzisyenleri destekleyecek projelerde onlara iş vererek kullanılacak. Belki hemen konserler olamayacak ama ortam hazır olduğunda, çeşitli projeler, farklı formatlarda ve tüm heyecanı ile ve iyice çalışmış, hazırlanmış ve motive olmuş olarak devam edecek!

Bu Destek Çağrısı bir sadaka ya da ya da yardım sandığı için para toplama çağrısı değildir.  Bir kısmı aşağıda göreceğiniz bu içinde olduğumuz günlerde yapılacak Sanal KK, (Online KK)-Zoom in to KK) bir kısmıda ilerisi için planlanan ama şimdiden üzerinde çalışılan, sol sütundaki 'Sei Solo gibi, müzikal etkinlikler için bir erken ücret ödeme formülüdür, ve tamamen yasaldır.

KKMD’ye vereceğiniz ufak (sizin için ufak, müzik için çok önemli ve kocaman) üyelik aidatları, destekler ve sponsorluklar şu faaliyetler için kullanılacak:

 

10. Kapadokya Müzik Festivali 2020  Aslında 1-15 Ağustos tarihleri için planlanmıştı. Ulucan Trio, Begoa Ensemble, Sa Ne Na, Ke Ke Ça, Ensemble X ve finansman durumuna göre farklı uluslararası sanatçılar ve hocaların katılacağı bir festival. Bu günlerde aşağıdaki çeşitli projelerin gerçekleşmesinin yanı sıra, maddi ve manevi olarak desteklenen müzisyenler bu festival için gelip ücretsiz çalacaklar, ders verecekler ya da çalışacaklar. Üyelerimiz için  konser biletlerinde  ve atölye katılım ücretlerinde indirimler olacak.

 

Beethoven 250 Büyük besteciyi 250. doğum yılında kutlamaya başladığımız bu seri, şimdilerde destek verilen serbest çalışanların da katkıları ile devam edecek. Henüz yer ve zaman veremiyoruz, ama vazgeçmedik.

 

Sanal KK ya da Zoom in to KK 

Bu corona günlerinde herkes gibi biz de dijital platformlara geçiyoruz. Bu konuda birkaç farklı proje var, ancak temel amaç ağ bağlantılarını ve müzikal hayatı canlı tutmak. Bu etkinlikler bütün KKMD üyelerine ve geçmiş KK katılanlarına aktif olarak katılabilecekleri şekilde ve ücretsiz olarak açık olacak.

KK de koşullara adapte olup müzikal etkinlikleri online platformlara taşıyor. Zaman ve koşullar herkes için ürkütücü, ve KK de dernek olarak sosyal pozisyonunu müzikal bağlantılarımızı canlı tutmak; müzisyenlere, bestecilere, oda müziği gruplarına bir platform sağlamak için kullanmak istiyor. 19 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar 36 müzisyen ve grup online zoom etkinliklerimizde zamanlarını ve yaratıcılıkları paylaşmak için gönüllü oldu. Bu etkinlikler samimi sohbetlerden eğitici paylaşımlara, profesyonel müzisyenlerden, çocuklara ve ailelerine farklı müzikal ilgi alanlarını kapsayacak. Gönüllülerimiz geçtiğimiz 12 yılda KK Kapadokya Müzik Festivalinin hocaları ve katılanları olacak. Sanatçılar kendi aralarında tartışırken sizler de dinleyip arada yazılı sorular sorabilecek ya da yorumlar yapabileceksiniz.


Bu platform bizim için de yeni, gelin hep beraber deneyelim.

Mutlaka ufak büyük acemilik ya da teknik hatalar yapacağız, şimdiden af ola .

Bu ayki bütün etkinlikler ve dersler KKMD üyelerine ve geçmiş KK festivallerine katılmış bütün öğrencilere ücretsiz.

Zoom nasıl yüklenir? videosu. Zoom Yükleme Kılavuzu PDF

 

Sei Solo – Yalnız Ol 

 

  1. Besteciler Kazanı 2020, 10.cu Kapadokya Müzik Festivali, Bach’ın muhteşem solo keman ve çello eserlerini yazmasının 300’üncü yılına denk geliyor.

 

Bu bağlam ile KK şimdiye kadar KK Besteciler Kazanı atölyelerine katılmış ve şimdilerde dünyanın prestijli üniversitelerinde ve stüdyolarında dersler verip besteler yapan 12 besteciden 12 kısa solo beste isteyecek; bir çeşit destek olarak. (6 keman, 6 çello eseri)

Bu yeni eserler 6 farklı serbest çalışan müzisyen tarafından icra edilecek (önce kendi ev ya da stüdyolarında, daha sonra  stüdyosunda profesyonel bir stüdyoda kayıt edilip yayınlanacak.. Bu izolasyon günlerinin anısı için toplu bir album olacak.. Performanscılara bu zor günlerde destek olmak için önceden bir konser/kayıt kaşesi ödenecek.

 

Çocuklar için Müzik Köyü

 

 Şirince ve Kapadokya Müzik Köyü, sağlık koşulları düzeldiği anda iki kampımızıda gerçekleştireceğiz. Çocukların doğaya geri dönmeleri ve müzik disiplinlerini birleştirdiğimiz müzik eğitimlerini aldıkları kampın gerçekleşmesi için heyecan içerisindeyiz. Bu süreçte bu yıl başvuru yapıp kabul edilen tüm katılımcılara evlerinde online eğitim alabilen bütün çocuklara ücretsiz ders imkanı sunacağız. Ders verecek eğitmenler ise serbest çalışan eğitmenlerimizden oluşacak. Velilerimiz ile iletişime geçerek kaydettikleri videoları eğitim kurulumuzca değerlendirilerek çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız.

23 Nisan 2020 Bu güne özel online şarkı

bottom of page