top of page

Marton Borsanyi
Barok Atölyeleri

Marton Borsanyi.png

Born in Budapest (Hungary) in 1984, Márton Borsányi studied harpsichord, continuo playing, and historical improvisation at the Hochschule für Musik und Theater ‘Felix Mendelssohn Bartholdy’ Leipzig and the Schola Cantorum Basiliensis, where he was taught by Nicholas Parle, Jesper Christensen, and Rudolf Lutz. In 2009, he held a scholarship at the Academia Montis Regalis in Mondovì (Italy). For many years, he has focussed his musical endeavours on seventeenth-century keyboard music from German-speaking, Lutheran regions.


Márton Borsányi gives regular concert performances as a soloist and chamber musician, at the harpsichord as well as the organ. He is the organist at the Reformed Church in Oberwil (Basel-Landschaft) and at the Roman-Catholic church of St Martin in Egerkingen. Between 2016 and 2019 he held a teaching appointment at the Universität für Musik und darstellende Kunst in Graz. Since 2017 he teaches harpsichord specific organology at the Liszt Ferenc Academy of Music in Budapest. Since 2017 he also teaches the harpsichord class at ISAEM Festival in Warsaw and organises the Pannonia Early Music Academy in Hungary, since 2019 he teaches at MDW Vienna

He is also an enthusiastic harpsichord and organ teacher with a huge interest and experience in organology and early music research.  He has worked as a harpsichord expert and 'intonateuer' for Liszt Ferenc Academy of Music Budapest, Conservatory Ljubljana, Schola Cantorum Basiliensis Basel, Kunstuniversität Graz, for CD Recordings such as Bartók and Baroque - Helga Váradi Harpsichord, or 7 Toccatas by J. S. Bach - Eva Maria Pollerus Harpsichord and many more private customers in Hungary, Switzerland, Germany and Slovenia. As an 'intonateuer' Márton Borsányi also has more than 10 years of experience working with both real quills and delrin and also gives lectures on harpsichord maintenance and regulation. 

 

He feels most at ease with harpsichords built by Titus CrijnenBruce KennedyFerguson Hoey, the late Werner Iten, but believes that each harpsichord can be made special by giving it a voicing and a regulation that makes a perfect and very personal connection between the instrument and its owner. This personal touch will make every instrument unique in the end and will keep us, harpsichord players flexible and always open for new ideas. 

Gül Baba Heritage Foundation, Macaristan Dışişleri ve Tİcaret Bakanlığı ve Liszt Enstitüsünün değerli katkıları ile 

GulBabaLOGO_color_eng.png
Hungary Ministry.png
Macar IST Logo 2.jpg

Marton Borsanyi ile Barok Atölyeleri

1. devre: 30 Ağustos- 4 Eylül (Genç piyanistler için Klavsen)

2. devre: 7-9 Eylül  (İleri seviye)

 

Macar vatandaşı,  Liszt Akademisi ve  Viyana Müzik Akademisi öğretim görevlisi Borsanyi erken  dönem müzik üzerine tarihi araştırma heyacanını bizimle paylaşacak. Bu 5 ve 3 günlük atölyelerde erken dönem enstrümanına (klavsen) bir giriş olacak ve modern piyanodan teknik ve yorumsal farkları üzerinde durulacaktır.  Figured bass realization, barok emprovizasyonun metotları, ornementasyon kullanımı üzerine de çalışılacaktır. Kabul edilen katılımcılar piyanoda çalınan 17. Ve 18. Yy müzikleri üzerine çalışabilirler.

 

Kapasiteler: 3-4  katılımcı piyano öğrencisi.

Şartlar ve Koşullar.

Başvuru için yakın geçmişten bir icra videonuzu youtube’a yükleyip linkini başvuru formunda belirtiniz

1. devre: Giriş 29 Ağustos, çıkış 5 Eylül. 5 gün.  Genç piyanistler  için klavsen'e giriş, bu enstrüman ile tanışma niteliğinde olacaktır. 

Bu programa katılım ücreti 1.750 TL'dir. Bu ücrete bütün dersler çalışmalar, ve atölye çalışmaları video kayıtları dahildir. Ulaşım ve konaklama dahil değildir.

2. devre: Giriş 6 Eylül, çıkış 10 Eylül 3 gün.

Bu programa katılım ücreti 1.100 TL'dir. Bu ücrete bütün dersler çalışmalar, ve atölye çalışmaları video kayıtları dahildir. Ulaşım ve konaklama dahil değildir.

Maalesef bu sene konaklama için yurtları kullanamıyoruz. Sanatçılar ana sponsorlarımızdan  Hanedan Kapadokya Suits'de kalıyor olacaklar. Bizimle aynı ortamda olmak istiyorsanız  indirimli fiyattan 80 Euro'ya bu otelde konaklayabilirsiniz. (İki ya da üç kişilik odalarda oda-kahvaltı toplam oda fiyatıdır.) Ya da Mustafapaşa'da herhangi bir otelde kalabilirsiniz.

 

Ödemeler Barok Atölyesi 21 ve ödeyen adı belirtilerek KKMD adına İyzico şirketi web sitesi üzerinden kredi kartı ile online  olarak yapılabilir, ya da aşağıda belirtilen hesaba yine TL olarak havale edilebilir.

1. devre için Online kredi kartı ödeme linki: ÖDEME

2. devre için Online kredi kartı ödeme linki: ÖDEME

Havale için banka bilgileri:

Üçhan Sanat Prodüksiyon LTD ŞTİ

IBAN TR66 0011 1000 0000 0086 1875 06

QNB Bankası

Gönderen bilgisinde adınızı  yazmayı unutmayınız. Bu bilgileri eksik olan ödemeler ya da ATM'lerden yapılan ödemeler geçersiz kabul edilmektedir.

Başvurunuzun geçerlilik kazanması için 150 TL'lik bir ön ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödemenin kalanı atölyenin başlangıç günü tamamlanmış olmalıdır. Ön ödeme, kabul edildiğiniz takdirde son ödemeden düşülecektir. Başka hiç bir şekilde bu miktar geri ödenmeyecektir.

Atölye merkezine ulaşım giderleri kendinize aittir. Atölyeler Hanedan Kapadokya Suitsyapılacaktır. Harita

Atölyelere katılabilmek için Aşı Kartı ya da son 48 saatte alınmış negatif PCR testi sonucu gereklidir.

bottom of page