• Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

Basın Bildirisi

Festival Konserleri Basın Bildirisi 

 

Tarihler: 25 Ağustos - 9 Eylül

Konser Mekanları: Kapadokya Bölgesi, Sinasos (Mustafapaşa), Ürgüp, Uçhisar, Avanos

Seminar ve açık provalar mekanı: Kapadokya Üniversitsi, Mustafapaşa

İletişim: music@klasikkeyifler.org ya da 0554-692-8982

Web sitesi: www.klasikkeyifler.org

Biletler: Konser mekanları girişinde

 

Klasik Keyifler (KK) 8. Festivali için oda müziği ile dolu olarak Kapadokya’ya dönüyor. 25 Ağustos-9 Eylül arası. Konserler insanlar tarafından kazılmış mağaralarda, bir Osmanlı Medresesinde, bir Bizans kilisesinde, çeşitli butik otellerde olacak. KK olarak klasik müzikdeki ‘elitisit önyargısını’ dinleyiciyi samimi ortamlarda buluşturarak ve prova aşamalarını da halka açarak kırmayı hedefliyoruz. Sunacağımız 20 konserin yanısıra dinleyicilerimizi festival boyunca çeşitli seminerlere ve açık provalara da katılmaya ve müzik yapma sürecinin içini ,dışını deneyimlemeye çağırıyoruz. Böylece genelde sadece son ürününü (konser) gördüğünüz bir sürecin nasıl işlediğini de görecek ve belkide konseri başka bir gözle izleyeceksiniz.

Uluslararası ün yapmış sanatçılar, özenle seçilmiş genç Türk sanatçılar ile birlikte çalarak çok çeşitli bir repertuvarın yani yorumlarını yaratacaklar.

 

2018’de Bach’ın doğumunun 333.cü yıldönümünü kutluyoruz. Bu bağlamda bestecinin Art of the Fuge, Brandenburg konçertoları, keman ve diğer yaylı solo eserlerini tekrar canlandıracak.  Bu yıl aynı zamanda Debussy’nin 100.cü ölüm yıl dönümü, ve bu bestecinin de en önemli oda müziği eserleri var programımızda. KK günümüz müziğinin performanslarına da çok önem veriyor. Genç Türk bestecilerin 11 yeni eserinin ilk performansları olacak ve canlı kayıtları da yapılacak. Diğer konserler de farklı temalar üzerine kurulmuş durumda, detayları web sitemizde  ve ekdeki konser programında bulabilirsiniz.

 

Festivale dinleyici olarak katılmak, müzisyenler ile provalar, seminer ve atölyeler, konser önceleri ve sonraları aynı mekanları, cafeleri, barları paylaşmak isterseniz, aşağıdaki telefon ya da emailden bizimle iletişime geçin. Hep birlikte yaşadığımız köyde aile pansiyonlarından lüks butik otellere kadar değişen konaklama imkanları var, yardımcı olabiliriz ve seviniriz.

Konser Programı PDF versiyonu

İndirebilirsiniz

 

Yüksek çözünürlüklü PDF versiyonları için resimlerin üzerine tıklayın

Festival Müzisyenleri ve Sponsorları hakkında

 

Tarihler: 25 Ağustos - 9 Eylül

Mekan: Kapadokya Bölgesi, Sinasos (Mustafapaşa), Ürgüp, Uçhisar, Avanos

 

Klasik Keyifler (KK), günümüzde Mustafapaşa’da Kapadokya Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan restore edilmiş bir Osmanlı medresesinin, tarihi duvarlarına sırtını dayayarak müzisyenleri “beraber çalışmaya” ve “beraber müzik yapmaya” çağırıyor...

 

Profesyonel müzisyenler ve ilham veren genç yetenekler, çevre bölgeden geniş dinleyici kitlesinin de katılımıyla beraber, mağaralarda, gizli avlularda, müzelerde Kapadokya’yı dünyanın mucizelerinden biri yapan muhteşem alanlarda hem ders yapacaklar hem de beraber çalacaklar.

 

Kapadokya Müzik festivali bu sene Ankara-merkezli Goethe Institute ve Institut Francais Turquie, ABD merkezli bir STK olan ve müzikal değişim programlarına odaklanan Chamber Music Exchange (CME), Kapadokya Üniversitesi’nin, Karakuş’un, bölgenin butik otellerinden Museum Otel, Seraphim Cave Otel, Hanedan Cappadocia Suites'in sponsorlukları ve çeşitli düzeyde katkıları ile gerçekleşiyor. Festival KK müzisyenlerinden oluşan bir ekip tarafından organize ediliyor ve 250 üyeli kar amacı gütmeyen bir STK olan Klasik Keyifler Müzik Derneği tarafından destekleniyor.

 

KK, geleneksel ve eklektik klasik müzik konser programlarını bir arada sunma geleneğini bu sene de sürdürüyor. Deneyimli profesyonelleri genç müzisyenler ile birlikte çalmaya davet ediyor. Bu sene katılacak müzisyenler arasında yurt dışında başarılı kariyerlerini sürdüren kemancı Kıvanç Tire, (KK’nin ilk öğrencilerindendir) Gewandhaus Orkestrası’nın bir üyesidir, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası’ndan çellist Dorukhan Doruk, Duisburg Filarmoni Orkestrası’nın başkemancısı ve Folkwang University of Arts, Essen hocalarından Önder Baloğlu gibi başarılı Türk müzisyenler var.  Önder aynı zamanda KK’nin sanat yönetmenlerinden biridir ve festivale Almanyadaki yaylı dörtlüsü Quart.essence ile birlikte katılacaktır.

 

Ayrıca yine Türkiye’den kendini oda müziği kültürünü geliştirmeye adamış genç nesil müzisyenlerden, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi, Begoa Ensemble ve Trio Ba’nın kurucularından çellist Gökhan Bağcı, (kendisi aynı zamanda KK’nin sanat yönetmenlerindendir), Fullbright burslu ve Mimar Sinan Üniversitesi hocalarından çellist Gözde Yaşar, Yaşar Üniversitesi hocalarından ve Semplice Quartet’in üyelerinden viyolacı Pınar Dinçer onlara katılacak.

 

Bu ekibe yurtdışından, en iyi solo CD için “Echo Klassik Prize” ödüllü Alman kemancı Rebekka Hartmann, Leipzig F.Mendelssohn-Bartholdy Müzik Yüksek Okulu’ndan Rus virtüöz ve tanınmış pedagog viyolacı Tatjana Masurenko, viyola solisti ve  Janos Starker’in öğretici asistanı ve yenilikçi pedagog Ithaca College NY’den çellist Elizabeth Simkin, KK’nin kurucusu, Audubon String Quartet ‘in eski üyelerinden kemancı Ellen Jewett katılacak. Ellen’in solo keman için Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’si önümüzdeki sezon Naxos’dan yayınlanacak.

 

Dore Müzik ve Notacini’nin değerli sponsorluğu sayesinde KK bu sene her biri özel uluslararası kariyere sahip bir grup piyanist de ağırlayacak. Bunların arasında Cornell Üniversitesi profesörlerinden, sayısız besteci ile çalışmış, bu sıralar Naxos için yeni yazılmış piyano konçertolarının kayıtlarını yapmakta olan Xak Bjerken, Avrupa’da tanınmış Letonyali solo piyanist ve oda müziği sanatçısı Lauma Skride, Moskova Konservatuarı’ndan Üstün Başarı derecesi ile mezun olmuş, Begoa Ensemble ve Trio Ba’nın kurucularından Başar Can Kıvrak, İTÜ MİAM hocalarından mühendislik ve müzik gibi iki üniversite diplomalı Jerfi Aji, çağdaş müziğin savunucularından Avrupa ve ABD’de devamlı performansları olan Fransız piyanist Yannick Rafalimanana, Folkwang University of Arts, Essen’de klavsen ve tarihi performans hocası, Henle, Schott ve Amadeus gibi önemli edisyonlarda editörlük yapan, tanınmış ve beğenilen klavsenci Wolfgang Kostujak gibi isimler var.

 

Bolşoy Tiyatrosu arp solisti, Salvi Harps sanatçısı Sasha Boldachev Museum Hotel sponsorluğunda festivale farklı bir renk getirecek.

 

KK olarak müzikal literatürü yorumlamalarımızla geçmişe giderken, günümüzü de unutmamak gerektiğine de sıkı sıkıya inanıyoruz. Bestecilerin yeni eserler yaratmaları için desteklenmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden Besteciler Kazanı bu sene de devam ediyor. Colombia Üniversitesi öğretim üyelerinden Guggenheim Fellowship ödülü kazanmış Mahir Cetiz, geleneksel müzikal enstrümanları elektroakustik müzik ile birleştiren çok yönlü besteci Mehmet Can Özer, eserlerinde Türk makamları üzerine yoğunlaşan ve şiir, dram ve ritüeller arasındaki bağlantıları inceleyen Onur Türkmen gibi bestecileri bu kazanı kaynatmak üzere festivale davet ettik.

 

Sevgiler

KK